AK Parti Gençlik Kollarının düzenlemiş olduğu 4.üncü Gençlik Kongresi Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ın da katılımıyla yapıldı. Kongre Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor kompleksinde gerçekleştirildi.  Kongrede konuşan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu gençlere hitaben “ Bu ülkenin geleceği, sizlerin, gençlerin gelecekteki konumlarınız” dedi. 

Yoğun bir katılım ile başlayan kongrede önce Gıyaseddin Gerginin  ( Eski Gençlik Kolları Başkanı ) bir konuşma yaptıktan sonra yapılan seçimle Melih ECERTAŞ Gençlik Kolları Başkanlığına getirildi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz, Türkiye’nin geleceğini planlarken bizler geleceğe yürüme iradesi ortaya koyarken dün Ağrı’da teröristler askerlerimize uzun namlulu silahlarla ateş açtılar. Aslında bu tuzakları biz çok gördük. Savcımızın şehit edilmesiyle şimdi dün teröristlerin açtığı bu ateşle hedef alınan, sadece savcımız ya da askerlerimiz değil, bu ülkenin geleceği, sizlerin, gençlerin gelecekteki konumlarınız, geleceğiniz. En önemlisi de bu saldırılarla Türk demokrasisi ve sandık hedef edinilmiştir” dedi.

Davutoğlu, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Kongresi’nde, gençlerden İstanbul’u “hoca” olarak görmelerini isteyerek, “İstanbul’un dizinin dibine çökün, her sokağından ders alın, her türbesinde selam durun, her mescidinde namaz kılın, dua edin, her sokağından irfan dersi alın. İşte bu irfan dersini alanlar, İstanbul’u yüceltirler, İstanbul da onları yüceltir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, siyasi kariyerine İstanbul gençlik kolları başkanı olarak başladığını hatırlatan Davutoğlu, “Gençlik kolları başkanlığından Cumhurbaşkanlığına yürürken aslında bir neslin değil, 150 yıllık bir rüyanın adına yürüyordu. Sonra niceleri o yoldan yürüyerek, bugün AK Parti iktidarıyla birlikte milletimizin yükselişini, milletimizin yeni bir geleceğe yürüyüşünün ayak izlerini dokudu” diye konuştu.

Davutoğlu, gençlik yıllarında Divan Yolu’ndan Sahaflara, Süleymaniye’ye, Fatih’e yürürken tarihi çizginin içinden geleceği şekillendirmenin hayallerini kurarak bugünleri düşünerek Necip Fazıl Kısakürek’in şiirleri eşliğinde yürüdüklerini belirterek, gençlere şöyle seslendi :

“Sultan Fatih’in, Sultan Abdülhamit’in izinde o yollarda hep bugünleri, Türkiye’nin İslam dünyasının değil sadece bütün mazlum milletlerin lideri, hamisi olacağı günleri hayal ederek yürümüştük. Hep idealleriniz arkasında yürüyün. Size, ‘Bekleyin ve realist olun’ diyenlere karşı gür sesle ‘Bizim kaybedecek vaktimiz yok’ deyin. Kararlı bir şekilde yürüyün. Bu kararlı yürüyüşü bugüne getiren bütün İstanbul gençlik kolları başkanlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Sayın Şenol Kazancı’ya, değerli kardeşlerim Ömer Faruk Kalaycı’ya, Erkan Kandemir’e ve nihayet Gıyaseddin Gergin kardeşime teşekkür ediyorum. Geçen ramazanda Gıyaseddin ve arkadaşları eşliğinde bir sahur yapmıştık ki o sahur sonrasında bir niyaza durmuştuk ki işte o zaman ‘AK Parti gençliği, ayakta ve geleceğe kararlı bir şekilde sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun, Kafkaslar’ın, Balkanlar’ın kaderini çiziyor, çizecek’ diye onlarla birlikte duada bulunmuştum.

“Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları’nın bir okul olduğunu ve bu okuldan yetişenlerin Türk siyasetinde her an yeni açılımların, yeni yürüyüşlerin, yeni hedeflerin öncüsü olacağını umduğunu dile getirdi.