Atatürk Arboretumu Araştırmaları

İBB Gençlik Meclisi, üyelerine İstanbul’un güzelliklerini tanıtmaya devam ederken, aynı zamanda onları doğada araştırma yapmaya yönlendiriyor. Bu kapsamda Gençlik Meclisi üyeleri İstanbullular tarafından pek bilinmeyen ve “saklı cennet” olarak nitelendirilen Atatürk Arboretumu’na geziler düzenledi.

İstanbul Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içinde 256 hektarlık alana sahip olan Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor. 1949 yılında kurulan Arboretum, kurumsal anlamda Orman Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor. Bahçeköy‘deki Arboretum ilk bakışta bir açık hava müzesini andırıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını da Atatürk Arboretumu’nun içinde yer alıyor. Arboretum’u periyodik olarak ziyaret eden İBB Gençlik Meclisi üyeleri, endemik bitkiler üzerine bir dizi çalışma gerçekleştirdi.

İBB Gençlik Meclisi, endemik bitkiler üzerine yapılan çalışmaları ar-ge düzeyinde gerçekleştirmek için bünyesinde Temel Araştırma, Uygulamalı Araştırma ve Deneysel Geliştirme grupları oluşturmayı planlıyor. Böylece endemik bitkiler konusunda bilgi dağarcığının gelişmesi, yapılan çalışmaların yeni ve kapsamlı süreçler meydana getirmesi, gençlerin özgün, deneysel ve bilimsel faaliyetlerde bulunmaya sevk edilmesi amaçlanıyor.