İBB Gençlik Meclisi İstanbul’da yaşayan gençlere yönelik yaptığı çalışmalara devam ediyor. Vakıf ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde olan İBB Gençlik Meclisi, vakıfların ve sivil toplum kuruluşlarının gençlere yönelik yaptığı projelere destek veriyor.

Bu kapsamda Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı ile çözüm ortaklığı yapan İBB Gençlik Meclisi, Hayat Sağlık ve Sosyal hizmetler Vakfının oluşturmuş olduğu Çocuklar Sokakta Solmasın projesine destek oldu. Çocuklar Sokakta Solmasın projesinin amacı ilköğretim çağında, ailesiyle birlikte yaşayan ve sokakta çalışan çocukları sokakta çalışmaya iten nedenleri araştırıp ortadan kaldırmaya, daha ilerde sokak çocuğu olmalarını engellemeye çalışmaktır. Çocuklarla sokakta veya ilgili kurum ve kişilerin önerisiyle tanışılmakta; aileden sorumlu iki gönüllü tarafından çocukların aileleri düzenli olarak ziyaret edilmekte; gıda, giyim ve ev eşyası ihtiyaçları karşılanmakta; eğitim ve sağlık hizmeti desteği verilmektedir.

Proje kapsamında. İBB Gençlik Meclisi çözüm ortaklığında çocuklar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ziyaret ettirildi. Çocuklara tıbbi bitkiler bahçesi gezdirilerek doğayla bütünleşmeleri ve her şeyi yerinde gösterilerek inceletilmesi amaçlanmıştır. Çocukların dikkatini başka yerlere yöneltmek doğayı ve tabiatı sevmelerini sağlamak ve ileriye doğru meslek seçimlerinde fikir sahibi olmaları istenmiştir.

Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesi olan Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesini gezen çocuklar, 700’ü aşan bitki türünü ve yetiştirme koşullarını incelediler. Çocuklara yetiştirme ve bitkinlerin sulanması gibi konularda bilgilere verildi. Çocuklar ilgili ve meraklı bir şekilde bitki bahçesini ve yapılan çalışmaları incelediler.

Yapılan çalışmalarda çocukları sokaktan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutarak zamanını dolu dolu ve verimli geçirmenin yolları öğretildi. Çocukların ilerde sokak çocukları ve madde bağımlısı olmaları önlenip topluma yararlı gençler olmaları için çalışmalar yapılıyor.  İBB Gençlik Meclisi İstanbul’da gençler için yapılan her projeye destek olup, gençlerin hayatlarında farkındalık yaratarak, yaşamlarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.