Sultanahmet Meydanı, farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin on yıldır lale festivaliyle taçlandırdığı İstanbul, 545 bin canlı lalenin oluşturduğu 1262 metrekarelik halıyla bir dünya rekoruna ev sahipliği yaptı. Halının ziyarete açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte İBB Gençlik Meclisi üyeleri de katıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlara Daire Başkanlığı’nın ekipleri, Sultanahmet Meydanı’nda laleden halıyı iki gecede saksı saksı dokudu. Dünyada ilk defa bu kadar çok canlı su içindeki lalelerle dokunan halı, şehrin tarihi meydanında muhteşem bir motif oluşturdu. Dünyanın en büyük canlı lale halısı olma özelliğini taşıyan motif benzerlerinden farklı olarak 10 gün görselliğini koruyacak.

Açılışa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanındaki rekor halıyı açtı. Halının açılışına binlerce İstanbullu ve turist katıldı. Sultanahmet Meydanı’nda 10 gün sergilenecek olan halı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri tarafından iki gecede oluşturuldu.

Bu rekora İBB Gençlik Meclisi başkanı Samed Ağırbaş ve Gençlik Meclisi üyeleri de kayıtsız kalmadı. Lale halısının açılışına İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve Gençlik Meclisi üyeleri de katıldı. Ağırbaş İstanbul’a kazandırılan bu lale halısı için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.