İstanbullu gençlerin ilgili oldukları veya okudukları alanlarda tecrübe kazanmalarını ve mezun olduklarında ne tür ortamlarda çalışacaklarını önceden görmelerini sağlamak amacıyla Adliye Günleri projesi düzenleniyor. 

Öğrenciler ileride kendilerini görmek istedikleri kurumların resmi binalarını ziyaret ederek oradaki yetkililerden bilgi alıyor, gözlemliyor ve incelemelerde bulunuyor. Hayal ettikleri mesleğe bir adım daha yaklaşan öğrencilerin, akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesine katkı sağlanıyor.

Hukuk öğrencilerinin yoğun katılımıyla başlayan program kapsamında, Bakırköy Adalet Sarayı’na ziyaret gerçekleştirildi. Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner’in mahkeme salonunda gençlere mesleki açıdan deneyimlerini anlatmasıyla devam etti. Daha sonra hukuk öğrencilerine adliye binası gezdirilerek tanıtımı yapıldı. Büyük davaların görüldüğü duruşma salonuna giren gençlere duruşma düzeni ve disiplini hakkında bilgiler verildi.

Öğrenciler duruşmaları izleyerek teorik olarak bildikleri bilgilerin pratikteki işleyişini gördüler. Öğrencilerin hayal ettikleri mesleğe bir adım daha yaklaşmasını sağlamak ve akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesine katkıda bulunmak amacı ile gerçekleştirilen etkinlikte, hâkim ve savcılara yöneltilen sorular ve sorulan sorulara verilen yanıtlar gözlemlendi. Böylece öğrenciler tecrübe edinmiş oldu.

İBB Gençlik Meclisi gençlerin tecrübe kazanmalarını sağlamak ve ileride yapmayı düşündükleri mesleği yerinde görmeleri adına yaptığı çalışmalarına devam edecektir.