İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş İnovasyon Haftası etkinlikleri için Ankara’daydı.

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, İnovasyon Haftası kapsamında Ankara’da gerçekleştirilen etkinliklere konuşmacı olarak katıldı.

Bölgesel ve sektörel planda faaliyet gösteren 60 ihracatçı birliğini, 26 ihracatçı sektörü ve 60.000 ihracatçıyı ulusal ve uluslararası düzeyde temsil eden Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği İnovasyon Haftası etkinlikleri 4-5 Mayıs 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın vizyonu doğrultusunda çalışmalarını yürüten İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Genetik Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Öztürk, Fransa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Beceri Direktörü Patrice Guezou, San Francisco State Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’nden Doç. Dr. Gülnur Tumbat, Thales Araştırma &Teknoloji İnovasyon Başkanı Walıd Benzarti ve Pepee Çizgi Filmi Yaratıcısı Ayşe Şule Bilgiç gibi isimlerin de katıldığı etkinlik programı kapsamında 05 Mayıs 2016 Perşembe günü 10.45-12.00 saatleri arasında Ezber Bozanlar adlı panele konuşmacı olarak katıldı. Panel’in moderatörlüğünü Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı ve Global Teacher Prize Akademi Üyesi Gökhan Yücel yaptı. SERÇEV Başkanı Sinem Ersoy ve Trabzon Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan Teknik Öğretmen Serkan Aydın da panelde konuşmacı olarak yer aldılar.

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen panelde Girişimcilik Kulüpleri projesini anlattı. Daha önce Yılın En İyi Genç Girişimcisi ödülüne layık görülen Ağırbaş, Girişimcilik Kulübü’nü lisede okuyan öğrencilerin, özellikle Meslek Lisesi öğrencilerinin sosyalleşmesini ve dünyayla entegrasyonunu sağlamak amacıyla kurduğunu söyledi. Mevlânâ’nın “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım” sözünü hatırlatarak, “Eski köye yeni âdet getireceğiz” diyen Ağırbaş, Türkiye’de gençlerin şu ankinden daha farklı düşünmeye teşvik edilmesi gerektiğini, kültürümüzün inovasyona yatkın olduğunu belirtti. Ağırbaş, Fatih Sultan Mehmed’in henüz 21 yaşında iken İstanbul’u fethettiğini, fetihte kullanılan topların dönemin en gelişmiş topları olduğunu, bunun da o dönemin inovasyonu sayılabileceğini sözlerine ekledi.

Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Gençlik Meclisi Kurucu Başkanı olan Ağırbaş, İstanbul’daki gençlik modelini Türkiye’nin 81 iline yayacaklarını ifade etti. Samed Ağırbaş, Millet olarak birbirimizi desteklememiz gerektiğini vurguladı ve dünyaya örnek olacak modeller ortaya çıkarmanın ancak bu şekilde mümkün olabileceğini söyledi. Liseli Girişimciler Kulübü projesinden örnekler veren ve Türkiye’nin iyi bir gençlik potansiyeline sahip olduğunu belirten Ağırbaş, toplum olarak daha çok çalışmamız gerektiğini de belirtti.

Ağırbaş, ayrıca konuşmasında yerel yönetimlerde bir dünya markası olan Kadir Topbaş ile çalışmanın büyük bir gurur olduğunu söyledi.

İnovasyon ve girişimcilik, İBB Gençlik Meclisi’nin 5. Döneminde üzerinde en çok durulan konuların başında geliyor. İBB Gençlik Meclisi, daha önce Türkiye’nin ilk geliştirme programı İnovalig’de İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü kategorisinde ödül alarak büyük bir başarıya imza atmış, 2015 yılında yaptığı çalışmalar neticesinde inovasyon alanında Türkiye’nin ilk 250 inovatif şirketi arasına girmişti.