İBB Gençlik Meclisi’nin 7-12 yaş grubu çocuklara kod yazma eğitimi verdiği Coding İstanbul Projesi, Genç Türkiye Zirvesi Akademi Ödülleri kapsamında, İbn-i Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi ödülünün sahibi oldu.

İBB Gençlik Meclisi’nin çocuklara programlamayı sevdirmek, onları teknolojik gelişmelerle tanıştırmak ve onlara kod yazmanın mantığını, temel tekniklerini öğretmek amacıyla hayata geçirdiği Coding İstanbul projesi, kısa zamanda markalaştı ve Türkiye gençliğinin oylarıyla önemli bir ödül aldı.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın vizyon ve talimatları doğrultusunda çalışmalar gerçekleştiren İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş adına ödülü, İBB Gençlik Meclisi Başkanvekili Zeynep Arı ve Coding İstanbul Proje Sorumlusu Fatih Alkan aldı. Coding İstanbul Proje Koordinatörleri ve eğitmenleriyle çekilen hatıra fotoğrafının ardından teşekkür konuşması yapan Arı, sözlerine İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ın selamını ileterek başladı ve aldıkları ödülün çok anlamlı olduğunu belirterek, “Gençler olarak hayata geçirdiğimiz bu projenin yine gençlerce ödüle layık görülmesi gerçekten gurur verici. Bizler geleceğin büyükleri olarak şimdiden ileriye yatırım yapmalı, çağın nabzını tutarak dünyaya entegre olacak projeler üretmeliyiz” dedi.

Geleceğin altın nesli olan 7-12 yaş grubunun, gelecekte yeni bir oyun satın alan değil yeni bir oyun yapan, telefonla sadece oyun oynamayan aynı zamanda onu programlayabilen bir kuşak haline gelmesi için hayata geçirilen proje, kod yazma konusunda farkındalık oluşmayı amaçlıyor.

‘İstanbul’da Kod Zamanı’ sloganıyla yola çıkan gönüllü gençler, 3 hafta boyunca çocuklara bilişim sistemine giriş, temel programlama, kod yazma eğitimleri veriyor ve düzenlenen teknik geziler vasıtasıyla verilen bilgilerin pekiştirilmesi hedefleniyor. Böylece çocukların dünyada değişen trendleri yakından takip etmeleri, yeni gelişmeleri kültürle harmanlayarak yeni modeller ve inovatif yaklaşımlar kazanmaları ve ailelerin de bu konu hakkında bilinç sahibi olmaları sağlanıyor.

Geleceğin yazılımcılarına temel oluşturacak ve onları kod yazma konusunda belirli bir seviyeye taşıyacak olan Coding İstanbul Projesi, İBB Gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki yeni binasında bulunan tam donanımlı teknoloji sınıfında  ücretsiz olarak verilmeye devam ediyor.