Coding İstanbul

“Bilgisayar çağının gereklerini yerine getiriyoruz”

Bu projeyle 7-12 yaş grubundaki çocuklara bilgisayar üzerinde kod yazmanın mantığı, gerekliliği ve temel teknikleri öğretildi, böylece hem çocuklarımızın bu alandaki yetenekleri test edildi hem de ileride daha büyük projelerde yer alabilmeleri için alt yapı kazandırıldı.

Eğitimlere devam eden 300 kişilik öğrenci grubu içerisinden 15 kişilik bir yazılımcı kadrosu belirlendi ve bu ekiple yeni yazılımlar, uygulamalar geliştirmek için çalışmalara başlandı. ‘Coding İstanbul’ ismiyle markalaşan ve sadece İstanbul’da değil, bütün Türkiye’de bir ilk olan bu proje, yine İBB Gençlik Meclisi’nin 5. Döneminde hayata geçirildi.

Coding İstanbul projesiyle Türkiye’nin gelecekteki altın nesli olarak gösterilen kuşağa (7-12 yaş arası) geleceğimiz için hayati önem arz eden teknolojik altyapı konusunda bilinç kazandırmayı amaçladık. Bu farkındalık eğitimi ile çocuklara programlamayı sevdirmeyi, onlara hayallerini gerçekleştirebilecekleri uygulamalar yaptırmayı ve teknolojik gelişmelerle tanışmalarını sağlamayı hedefledik. Böylece gelecekte yeni bir oyun satın alan değil yeni bir oyun yapan, son çıkan mobil uygulamaları sadece indirmeyen, uygulamaların tasarlanmasına yardımcı olan, telefonla sadece oyun oynamayan, onu programlayabilen bir kuşak meydana getirebileceğimizi düşünmekteyiz.