İBB Gençlik Meclisi, Dünya Astım Günü’nde gençler arasında farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüş etkinliği aynı zamanda gençleri trekking sporuna teşvik etmek amacıyla yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın vizyonu doğrultusunda, Samed Ağırbaş’ın başkanlığında çalışmalarını sürdüren İBB Gençlik Meclisi, önemli gün ve haftalara yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği etkinliklere bir yenisini daha ekledi.

Dünyada milyonlarca insan kronik solunum yolu hastalıklarıyla mücadele ediyor. Bu hastalıklar arasında astım, kronik bir solunum yolu hastalığı olarak ilk sırada yer alıyor. Dünya genelinde her ülke ve yaş grubundan, farklı sosyal sınıflara mensup 300 milyon insan astım hastalığıyla boğuşuyor. Türkiye’de de yaklaşık her 12-13 erişkinden ve 7-8 çocuktan biri astım hastası. Dünya genelinde 250 bin kişinin astımdan öldüğü tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından organize edilen GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Projesi kapsamında her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü olarak belirlendi. Dünya astım gününde hem hastalar hem hasta yakınları hem de sağlık çalışanları için ülkemizin birçok ilinde eğitim toplantıları düzenleniyor.

İBB Gençlik Meclisi, Dünya Astım Günü’nde düzenlediği yürüyüşle gençler arasında astım hastalığına ilişkin farkındalık yaratmayı amaçladı. Yürüyüş Pazar günü Belgrad Ormanı’nda saat 09.30-13.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan gençler Belgrad ormanında belirlenen 12 km’lik güzergahta yürüdüler.

İBB Gençlik Meclisi’nin önemli gün ve haftalara yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği etkinlikler devam edecek.