Dünya İnsani Zirvesi (WHS) Hazırlık Çalıştayı

Dünya zor şartlarda yaşayan yurtsuz kalmış 60 milyon mülteci, 37 yardıma muhtaç ülke ve 125 milyon yardıma muhtaç insan ile tarihinin en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor.

Bu şartlar altında Dünya İnsani Zirvesi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un özel çağrısıyla 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da toplandı. Zirvenin gençlik ayağının takibi ile ilgili Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Danışma Komitesi kuruldu. İBB Gençlik Meclisi bu komitede eş-başkan düzeyinde yer aldı. İBB Gençlik Meclisi, zirveye farklı dünya ülkelerinden katılan 500 genç için 21-22 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Hazırlık Forumu’na da ev sahipliği yaptı.

İBB Gençlik Meclisi, İstanbul’da yaşayan gençlerin Dünya İnsani Zirvesi’ne ilişkin farkındalığını artırmak, konu ile ilgili bilgilenmelerini sağlamak amacıyla, yanı sıra Gençlik Forumu’na katılacak olan gençlerin seçimi için Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Moderasyon Toplantıları düzenledi.

7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Türkçe, 08 Mayıs 2016 tarihinde ise İngilizce olmak üzere 3 ayrı gençlik moderasyon toplantısı gerçekleştirildi. Konuyla ilgili bilgilendirmelerden sonra İstanbullu gençlerin insani krizlere ilişkin geliştirecekleri çözüm önerileri ayrı bir rapor halinde BM Genel Sekreteri’ne sunuldu.

Moderasyon toplantıları sırasında katılımcı gençlerin geliştirdikleri öneriler arasında seçim yapıldı ve BM Dünya İnsani Zirvesi öncesinde gerçekleşen Gençlik Forumu’na 120 genç katılım hakkı kazandı. Gençler moderasyon öncesinde kendilerine gönderilen raporları dikkatli bir biçimde okudu ve insani krizler için birtakım çözüm önerileri ile moderasyona katıldı.