İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin hazırladığı Genç Kadınlar Maarifi derslere başladı. Projenin amacı İstanbul’da yaşayan 18-24 yaş arasındaki genç kadınlara yönelik üniversite eğitimlerinde aldıkları akademik bilgilerin haricinde kendilerini bir çok alanda geliştirebilecekleri eğitimler vermeyi hedefliyor. Çalışmaları içinde genç kadınlara öncelik vererek ortaya çıkan projeleri onları da dahil eden Gençlik Meclisi,  Genç Kadınlar Maarifi Projesi derslerinde Adabı Muaşeret dersleri, Tarih Dersleri, Edebiyat Dersleri, Uzay Bilimleri, Kişisel Gelişim Eğitimi, Fotoğrafçılık eğitimi gibi dersler veriyor.

İstanbul Gençliğinin her alanda yetişmiş bireyler olması için çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Gençlik Meclisi Genç Kadınlar Maarifi Projesi kapsamında düzenlenen dersler 19 Nisan 2015 günü Hidiv Kasrında Gençlik Meclisi Başkanımız Sn. Samed AĞIRBAŞ’ın katılımı ile başladı. Kahvaltının ardından ilk haftanın eğitmeni olan Özden KILIÇ ile eğitim mekanı olan İETT Cer Atölyesine gidildi.  İlk hafta katılımcılarımıza  Moda Dersi başlığı altında “Minimal Şıklık” eğitimi verildi.

Genç Kadınlar Maarifinin 2. Haftasında Hattat Kamil Nazik bey ağırlandı. Hattat Kamil Nazik bey hat sanatına yönelik bilgiler vererek  hayat tecrübeleri ile de gençlerimize önerilerde bulundu.

Genç Kadınlar Maarifinin 3. Hafta konuğu olan Dr. Mahmut Hakkı AKIN  Öncü İsimler başlığı altında “Aliya İzzetbegoviç” hakkında bilgi verdi. Aliya İzzetbegoviç’in yaşantısından, edebi kişiliğinden ve fikirlerinden bahsetti.Genç Kadınlar Maarifindeki katılımcılara Dr. Mahmut Hakkı Akın’ın eseri olan  “Bir İslam Düşünürü ve Özgürlük Mücadelecisi Aliya İzzetbegoviç” kitabı hediye edildi. Dr. Mahmut Hakkı Akın öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

Genç Kadınlar Maarifinin 4. hafta konuğu Sümeyra Güngör Hanım oldu. Sümeyra Güngör Hanım, Genç Kadınlar Maarifinde Osmanlı’da Kadın Sultanların Misyonu ve Sosyal Hayattaki Yerleri’nden konusunu masaya yatırdı. Sümeyra Güngör Hanım, padişah hanımlarının eğitimini, yaşayışlarını, giyimlerini ve edebi hayatlarını katılımcılara örnekler vererek anlattı.

Genç Kadınlar Maarifi 6. Haftasında Uzm. Psikolog Kübra Saral ve Ayşe Kaya’yı ağırladı. İlk bölümünde Kübra Saral “Aşk ve Sevgi “ başlığı altında genç kadınlara eş seçimi konusunda bilgiler verdi. Doğru evlilik ve günümüz evliliklerindeki hataları anlattı. Uzun ve mutlu evliliğin nasıl olabileceğine dair ipuçları verdi.İkinci bölümünde ise Ayşe Kaya Osmanlı döneminden itibaren önemli görevlerde kullanılmış yalnız günümüzde unutulmaya yüz tutmuş İstanbul’daki yapıtlarını tanıttı ve genç kadınlara bu konuda bilgiler verdi.

7. Haftada diyetisyen Merve Kayalı “Yazın ve Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme” konusunda genç kadınlara bilgiler verdi. Ramazan ayında bütün gün aç kalan bedenin iftar saatinde nasıl doyurulması gerektiği ve açlık hissinin nasıl giderilmesi gerektiği hakkında bilgiler veren Kayalı, bunun yanında kilonun dengeli şekilde nasıl kalabileceği hakkında katılımcılara ipuçları verdi.

8. Hafta daYusuf Kaplan genç kadınlara “Çağrısı Çağını Kuracak Bir Gençlik” konulu eğitim kapsamında ufkumuzu açacak bilgiler verdi.Gençler olarak üzerimize düşen görev  ve sorumlulukların farkına varmamız gerektiği ve medeniyet kurmanın ne demek olduğundan bahsetti.Osmanlı Devleti’nin çökmediğini sadece durdurulduğunu, Osmanlı Ruhu’nun hala yaşadığını kaydeden Yusuf KAPLAN, “İçinde yaşadığımız çağ bizim çağrımızın çağı değil, Çağrımızın altını doldurmamız gerek ancak bu şekilde kendi çağımızı kurabiliriz” dedi.

Genç Kadınlar Maarifi 9. Ve son Haftasında eğitime başladıkları İETT Cer Atölyesinde yaptığı Sertifika Dağıtma töreninde katılımcılar için özel hazırlanan sertifikalar kendilerine takdim edildikten sonra  Genç Kadınlar Maarifi’ne özel yapılan pasta ile kapanış kutlaması devam etti.Katılımcılar ile yapılan keyifli ve bir o kadar da duygulu kapanış kutlaması ile 1.Dönem eğitimlerimiz sona erdi.”