İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Gençlik Meclisi gerçekleştirdiği etkinlik ve organizasyonlarla Haziran ayını da dolu geçirdi. 

Gençlik Meclisi’nin Haziran ayında hayata geçirdiği önemli projelerinden birisi Bursa gezisi oldu. Havaların ısınmasıyla birlikte harekete geçen meclis,  üyelerine tarihi, yeşil dokusu ve maneviyatı ile bilinen Bursa’yı gezdirdi.

Meclisin önemli çalışmalarından bir tanesi de İstanbul’un çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü etkinliklerine katılmak oldu. Meclis üyeleri bu özel gün dolayısı ile deniz temizliği yaptı. İBB Gençlik Meclisi üyelerinin katıldığı etkinlik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan deniz yüzeyi temizliği tekneleriyle kıyılarda gerçekleştirildi.

Genç Kadınlar Maarifi’nin Taksim Cer Atölyesinde düzenlediği ve İstanbul’da yaşayan 18-24 yaş arasındaki genç kadınlara yönelik dersleri 9 haftalık eğitimin sonunda tamamlandı. Geride kalan Haziran ayında tamamlanan dersler üniversite eğitimlerinde aldıkları akademik bilgilerin haricinde genç kadınlara birçok alanda kendilerini geliştirebilecekleri eğitimler vermeyi amaçladı. Çalışmaları içinde genç kadınlara öncelik vererek ortaya çıkan projeleri onları da dahil eden Gençlik Meclisi, Genç Kadınlar Maarifi Projesinde Adabı Muaşeret dersleri, Tarih Dersleri, Edebiyat Dersleri, Uzay Bilimleri, Kişisel Gelişim Eğitimi, Fotoğrafçılık eğitimi gibi dersler verildi.  Eğitimlerin sonunda sertifika dağıtma töreni düzenlendi. Katılımcılar için özel hazırlanan sertifikalar kendilerine takdim edildikten sonra Genç Kadınlar Maarifi projesinin birinci dönemi tamamlandı.

Etkinliklere öğrencilerle birlikte yaz tatiline giren öğretmenler de dahil edildi. Gençlik Meclisi’nin öğretmenleri de unutmadığı program ise İstanbul Kültür Gezileri oldu. Gezi kapsamında öğretmenler Panoroma 1453’e Tarih Müzesi, Miniatürk ve Yere Batan Sarnıcı’na gitti.

11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nda İBB Gençlik Meclisi de çeşitli çalışmalara ev sahipliği yaptı. 40 Hadis-i Şeriften oluşan bir sergi açan Gençlik Meclisi, serginin ilk durağı olarak Vezneciler metro istasyonunu seçti. Burada bir hafta boyunca ziyarete açık olacak sergi, insanların günlük yaşamını kolaylaştırıcı olan ve hal ve hareketlerimize çeki düzen vermek, Allaha daha çok yaklaşmak ve çizdiği yolda gitmek amacıyla sergilenip birçok insana ulaştırılmak amacıyla sergilendi. Öte yandan ramazan ayına özel bir başka etkinlik olarak da “30 Gün, 30 Camii 30 Teravih” sloganıyla camilerde teravih namazı sonrası cemaate limonata ve lokum dağıtılması oldu.  Her gün İstanbul’un camilerini gezen İBB Gençlik Meclisi’nin Ramazan etkinliklerindeki ilk adresi Eyüp Camii oldu. Fatih Camii, Arap Camii, Mihrimah Sultan Camii, Ortaköy Camii, Küçük Ayasofya Camii, Laleli Cami, Cihangir Camii, Sokullu Camii, Osmanaga Camii, Sadabad Camii, İsmail aga Camii, Şakirin Camii,Emirgan Hamid-i Evvel Camii, İskenderpaşa Camii, Şişli Camii, Teşvikiye Camii, Nuru Osmaniye Camii, Bodrum Mesihpaşa Camii, Yer Altı Camii, Kalenderhane Camii, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Rüstempaşa Camii, Merkez Efendi Camii, Aga Camii, Zeyrek camii , Tevki Cafer camii, Yıldız camii, Yavuz Sultan Selim Cami’lerini de kapsayan Ramazan etkinlikleri boyunca teravih namazları sonrası tüm cemaate limonata ve lokum dağıtılıyor.

Meclis üyelerini yeniden bir araya getiren de yine Ramazan ayı oldu. Üyeler İBB Gençlik Meclisinin Geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldi. Yenikapı etkinlik alanında gerçekleştirilen yemeğe İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri BARAÇLI, İETT Genel Müdürü Mümin KAHVECİ, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ, İlçe Gençlik Meclisi başkanları ve üyeleri, İstanbullu gençler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yabancı öğrenciler ve sanatçılar katıldı.