Gençlik Zamanı

“Şimdi gençlik zamanı!”

İBB Gençlik Meclisi, Şimdi Gençlik Zamanı adı altında düz yazı, şiir, resim, karikatür, takı tasarımı, moda tasarımı, söz-müzik, kısa film-video, grafiti ve fotoğraf olmak üzere toplam 10 farklı alanda yarışma düzenledi.

Proje, daha önce yapılmış olan yarışmalara ek olarak gençlerin ilgi alanlarına ilişkin üretimde bulunmalarını teşvik amacıyla hayata geçirildi. Proje kapsamında, daha önce ödül almamış, sergilenmemiş, herhangi bir yerde yayınlanmamış, yalnızca Şimdi Gençlik Zamanı için meydana getirilmiş olan eserler yarıştı. İBB Gençlik Meclisi, ayrıca amatör ve profesyonel sanatçıların çalışmalarını desteklemek, eserlerini sergilemek, sanat ortamına canlılık kazandırmak ve buna bağlı olarak sanatsal aktivitelerin yaygınlaşmasını sağlayarak ulusal ve uluslararası platformda ülkemizi temsil edecek nitelikte sergiler oluşturmak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.   

Şimdi Gençlik Zamanı projesiyle gençler, sanat ve sanat dalları hakkındaki bilgi ve deneyimlerini paylaşırken ortak etkinliklerde buluşuyor, estetik duygularını geliştiriyor, kültürel değerlere ve çevreye karşı duyarlılık kazanıyor, duygu ve düşüncelerini görsel sanat çalışmaları aracılığıyla sergileme imkânı buluyorlar. Bunun yanı sıra proje, gençlerin sanatsal etkinliklerde bulunma alışkanlığı kazanmalarına ve sanat zevkinin gelişmesine katkıda bulunuyor. Ortak üretim sürecinde paylaşma, birlikte üretme, hoşgörü, başkalarına saygı, bilginin yaşama aktarılması, kendini ifade etme, üretilenlerin gelecek kuşaklara aktarılması gibi kazanımlar, gençlere artı değer katıyor.