İstanbul Gençlik Meclisi’nin Eğitim Akademileri kapsamında marka eğitim projesi olarak hazırlanmış olan Genç Kadınlar Maarifi 2. Dönemine “ Eğitim ve Yeni Bir Vizyon” anlayışı ile devam ediyor. Projenin  2.hafta ki konuğu  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci oldu.

“İslam’ın özü tasavvuftur”  Mustafa Demirci “Tasavvuf’un Öz’ü” konulu eğitimde katılımcılara “Tasavvuf  bir şeyin aslına, manevi boyutuna erişebilme çabası yani zahir dediğimiz görünen şeylerin görünmeyen tarafına, üçüncü boyutuna erişme çabasına ait bir tanımlamadır” diyerek konuşmasına başladı. “Tasavvuf’un özü İslam, İslam’ın özü tasavvuftur” diyen Demirci, bu iki kavramın birbirinden ayrılamayacağını vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Demirci  “Ülkemizde tarikat ve tasavvuf  kavramları birbirinin yerine kullanılıyor. Halbuki tasavvuf daha aşkın daha üst düzeyde bir kavramdır. Tasavvuf, İslam’ın manevi açıdan daha derinlemesine yorumlanmasını bize öğreten bir bilimdir “ diyerek tasavvuf ve tarikat arasındaki farkları açıkladı.

“Şeriat, Tarikat, Mağfiret, Hakikat”   Genç Kadınlar Maarifi’nin konuğu Mustafa Demirci “Bir mürşidin  donanımı nedir?”  Bir mürşidin peygambere varis olma isteği içinde olan bir kimsenin sahip olması gereken donanınım öncelikle şeriattır. Sonra tarikat eğitiminden geçmesi gerekmektedir. Bu eğitim neticesinde mağfiret tullahı yani Allah’ı tanıma onu bilme zevken ve manen o zevki hissetme esmalarını tanıma sonra da hakikate erişmiş olmak gerekir. Bu bir dört basamak dört kapıdır” dedi ve Yunus Emre’nin “Şeriat, tarikat yoldur varana mağfiret, hakikat andan içeri” sözünü katılımcılarla paylaştı.

  Eğitim Mustafa Demirci’nin bilgilerinin ışığında keyifli kıssadan hisselerle ve soru cevaplarla sona erdi.“Eğitim insan yetiştirmenin temel taşıdır”  Eğitim sonunda Mustafa Demirci “ Gelecek nesillerini yetiştirmekte böyle eğitimler çok önemli. Eğitim insanı yetiştirmenin temel taşıdır, Gençlik Meclisinin yaptığı bu çalışmalar kesinlikle geleceğimizi hazırlayacaktır bu açıdan tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.