İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi 5.dönemi vizyonuyla kültür, sanat, spor gibi çeşitli sosyal alanlarda gençlerin aktif katılım sağladığı etki ve fayda alanı geniş kitlelere ulaşarak gerçekleştirdiği etkinlik ve faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Gençlik Meclisi İstanbul’un Fethinin 562. Yılında Bir Çağı kapatıp yeni bir Çağ açan Fatih Sultan Mehmed Han’ı anmak ve Fetih Ruhunu hissetmek için  “İSTANBUL… 1453’ten beri” isimli programını tertip etti.

 Program İBB Gençlik Meclisi olarak, gururla hatırlanan ve tüm dünyanın da zihninde olan İstanbul’un Fethinin 562. yılında genç nesillere aktarılan miras kimliğini koruduğunu ve her daim korunacağını yinelemek amacıyla düzenlendi.

 Bahçelievler Kültür Merkezinde bir araya gelen 400 genç ile gerçekleştirilen anma programında gençlere bir nebze de olsa Fetih ruhunu, ‘Peygamber Müjdesine nail olmanın” derinliğini hissettirildi.

Programın başlangıcında İstanbul’un Fethi ile ilgili olarak hazırlanan video sunumu izletildi, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Sayın Samed AĞIRBAŞ Fetih Ruhunu gençlere kazandırmaya yönelik konuşmalarıyla gençlere “İstanbul’un gençlere emanet olduğuna” değindi. Ardından İl Başkanı Melih ECERTAŞ gençlere “Kutlu Fethin” önemini anlattı. Fethin Ruhunu derinden hissettirildiği Kur’an-ı Kerim Tilaveti Halil İbrahim KÖSE tarafından okudu. Daha sonra sahneye çıkan tarihçi Ahmet ANAPALI gençlere Fatih Sultan Mehmed Han’ın çocukluğuna ve gençliğine değindiği bir sunum gerçekleştirdi.

Program İBB Mehteran Takımı’nın muhteşem gösterisi ve katılımcıların çoksusu ile devam etti.Davetlilerimiz için gerçekleştirilen kokteyl sonrası program sona erdi.