İBB Gençlik Meclisi Medya Akademisi’nin bu hafta düzenlediği etkinlikte ‘Yeni İnsan Zihninde Dijital Beden’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İBB Gençlik Meclisi’nin düzenlediği Medya Akademisi etkinlikleri 3. Haftasını tamamladı. Saat 15.00’de İBB gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki yeni binasında, İletişim Bilimci Yalçın Arı’nın konuk olarak katıldığı ‘Yeni İnsan Zihninde Dijital Beden’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İletişim Bilimci Yalçın Arı, söyleşide gerçekliğin teknoloji vasıtasıyla yoluna devam ettiğini, bütün gerçekliği teknolojinin belirlediğini, insanoğlunun bizi hiç kimseye hesap vermek zorunda bırakmayacak ve gerçeğiyle hiçbir benzerliğe sahip olmayan bir dünya yarattığını belirtti.

Artık ara alanların ara biçimlerin var olduğunu, hiçbir şey hakkında kesin yargıda bulunamadığımızı belirten Arı, içinde yaşadığımız çağın anlamın peşinde koşacağımız bir çağ olmadığını, görselin veya fotoğrafın peşinden koşacağımız bir çağ olduğunu, göstergeler dünyasında yaşadığımızı ifade etti.

Mevcut dünyanın nesnellikle hiçbir ilgisinin olmadığını ifade eden Arı, mevcut durumun daha çok kaos ortasında düzenli bir görünüme sahip olmak anlamına geldiğini vurguladı. Arı, ayrıca günümüzde her şeyin sahne ile salon ayrımını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu söyledi ve mevcut durumun izleyiciyi gördüklerinin içine gömülmeye zorladığını ifade etti. Teknoloji yoluyla gerçek bedenimize daha az bağımlı hale geldiğimizi, kitlelerin kitle iletişim araçlarının içindeki mesaja değil imgeye baktığını belirtti.

Yaklaşık 1,5 saat süren söyleşi toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İBB Gençlik Meclisi Medya Akademisi’nin, gençlerin medya konusunda kapsamlı malumat sahibi olmaları ve farkındalık kazanmaları amacıyla düzenlenen etkinliklerde, medya alanında tecrübeli isimler konuk ediliyor.

Medya Akademisi’nin düzenlediği seminerlere 5 hafta boyunca devam eden katılımcılara sertifika veriliyor.