Teknik Geziler

İBB Gençlik Meclisi Uluslararası Öğrenci Merkezi (ICIST), uluslararası öğrencileri kariyer ve staj imkânları hakkında bilgilendirmek, aynı zamanda öğrencilere pratik bilgi aktarımı yapmak amacıyla 07-11 Mart 2016 tarihlerinde Teknik Geziler kapsamında İtfaiye Daire Başkanlığı, AKOM, İETT, Ulaşım A.Ş, İSKİ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, Trafik Kontrol Merkezi ve Ağaç A.Ş’yi ziyaret etti.

Söz konusu Teknik Gezi Programı sonucunda, İstanbul’daki üniversitelerin farklı bölümlerinde öğrenim gören uluslararası öğrencilere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İştirak şirketlerinde staj yapabilme olanağı sağlanarak, uluslararası öğrencilerin kariyer sürecindeki gelişimlerine katkıda bulunuldu.

  1. Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası İstanbul Müsabakaları

İBB Gençlik Meclisi Uluslararası Öğrenci Merkezi (ICIST) ile Yurt Dışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Başkanlığı (YTB) ortaklığı ile 11-25 Nisan 2015 tarihleri arasında İBB Zeytinburnu Çırpıcı Spor Tesisleri’nde 1. Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası İstanbul Elemeleri gerçekleştirildi. Çekişmeli ve dostça geçen eleme müsabakaları sonucunda kupayı kaldıran takım Türkmenistan oldu.

“Dünya Santra Noktasında Buluşuyor” sloganıyla, 27 farklı ülke takımının katıldığı 1. Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası çeyrek final, yarı final ve final karşılaşmaları Ankara’da oynandı. 11 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da oynanan final müsabakasında Türkiye Kupası’nı kazanan takım, İstanbul’dan finale katılan Türkmenistan oldu. 

 

Uluslararası Öğrenciler Kış Kampı

15-17 Ocak 2016 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Öğrenci Merkezi ve İstanbul Gençlik Meclisi Uluslararası Öğrenci Merkezi’nin ortaklığı ile düzenlenen Kış Kampı etkinliği ile farklı ülke ve kültürlerden gelen uluslararası öğrenciler bir araya toplandı.

Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Yuvacık-Aytepe bölgesinde gerçekleştirilen Kış Kampı, havanın soğuk olmasına karşın oldukça eğlenceli geçti. Düzenlenen kampta Türk kültürünün çeşitli yönleri sergilendi ve köy oyunları oynandı. Öğrenciler için doğa yürüyüşü, paintball, bilgi yarışması ve ateş başı dansı gibi hafızalardan silinmeyecek çeşitli aktiviteler düzenlendi.

Uluslararası Bowling Turnuvası

Farklı ülkelerden uluslararası öğrencilerin kendi ülkelerini temsil eden birer takım oluşturarak katıldıkları Uluslararası Bowling Turnuvası, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası Öğrenciler Günü

İBB Gençlik Meclisi, Türkiye ve dünyada farklı ülkelerden gelen öğrencilerin toplumla kaynaşması, toplumda misafir öğrencilere karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler kapsamında sabah kahvaltıları, kültür gezileri, piknikler, kurum ve kuruluş ziyaretleri, toplantılar, spor müsabakaları gibi çeşitli organizasyonlar yapılıyor.