Tematik Otobüsler

“Otobüs deyip geçmeyin”

Gençlik Meclisi, girişimcilik, sinema, tarih, kültür, sanat, çocuk eğitimi gibi farklı alanlara uygun tema ve ekipman içeren otobüslerle çocukların ve gençlerin farklı bir ortamda kendilerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra tematik otobüslerle gerçekleştirilen etkinlikler neticesinde öğrenme faaliyetinin okul dışında farklı mekânlarda da sürdürülmesine öncülük etmektedir.        

 

Girişimcilik Otobüsü

“Otobüste girişimcilik seminerleri devam ediyor”

Bir çeşit seminer salonuna çevrilen otobüs içerisinde alanında uzman kişilerce bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılıyor. Gençlerin girişimcilik konusunda bilinçlendirilerek özgüven kazanmaları, güçlerinin farkına vararak hem kendilerine hem de topluma yararlı olabilecek işlere yönlendirilmeleri ve mevcut imkânlarla neler yapılabileceğinin görülmesi amacıyla seminerler düzenleniyor. Proje vesilesiyle gençlerin önünün açılması amaçlanıyor.

Sinebüs

“Eski Türk filmleri eşliğinde nostaljik bir yolculuk”

Gençlerin, İstanbul’un yoğun ve yorucu trafiğinde rahatça yolculuk etmelerini ve yolculuk sırasında kültürel bir etkinlik gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla hizmete giren Sinebüs, genç İstanbulluları sinemayla buluşturuyor. Sinebüsle yolculuk eden genç İstanbullular, eski Türk filmleri eşliğinde nostaljik bir yolculuk gerçekleştiriyorlar. 

Sergibüs

Gezici bilim ve sanat galerisi olarak kullanılan Sergibüs, aynı zamanda toplanan tarihi materyallerin sergilenmesi amacıyla da kullanılıyor. Bu çalışma kapsamında bilimsel ve sanatsal çalışmaları gençlerin ayağına götürmek, gençlerin bilime ve sanata olan ilgilerini artırmak, yanı sıra gençlere tarih bilinci kazandırmak amacıyla servisten kaldırılan eski otobüsler sergi temasına uygun şekilde düzenlenerek hizmete sunuluyor.

Kreşbüs

Çocukların hem eğitim görüp hem de oyun oynayabilecekleri şekilde dizayn edilen otobüsler gezici kreş olarak hizmet veriyor. Çalışan kadınlar için kreş hizmeti veren Kreşbüste çocukların gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenli bir eğitim programı uygulanıyor. Böylece hem çalışan annelere kolaylık sağlanmış hem de çocuklar için farklı bir ortamda eğitim faaliyeti gerçekleştirilmiş oluyor.