İBB Gençlik Meclisi her yıl düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile farkındalık oluşturmak amacı ile yapılan çalışmaları desteklemektedir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bu yıl “Engelleri Kaldır”, ”Farklıyız… Bizde Varız!” Sloganları ile başladı. Engelliler günü nedeni ile İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş “Engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız” mesajını verdi.

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan koruma, bakım, rehabilitasyon danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişilere yönelik çalışmalar yapan İBB Gençlik Meclisi farkındalık yaratmak amacı ile 5. Döneminden itibaren bir çok faaliyet gerçekleştirmiştir.

5. Dönemi’nden itibaren Samed Ağırbaş’ın Başkanlığı’nda çalışmalarını sürdüren Gençlik Meclisi Tofd ile ortaklaşa çalışmalar düzenleyip mavi kapak toplama projesine destek olarak, engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alma konusunda destek olmuştur. Engelli gençlerimiz ile Sanat Engel Tanımaz etkinliği düzenleyerek gençlerimizi kültür sanat etkinliklerine dahil etmeye çalışmıştır. Engelli gençlerimizi yıl boyunca ziyaret etmiş ve Sağlıklı Dişler ile Gülümse Geleceğe projesi ile engelli gençlerimize diş taraması yapılmıştır. İBB Gençlik Meclisi Beyazay Derneği ile çalışmalar düzenlemiş İstanbul Maratonuna 500 genci götürerek farkındalık çalışması uygulamıştır. Yıl boyunca sivil Toplum kuruluşları ile görüşerek engelli gençlerimiz için yapılabilecek çalışmalar hususunda bilgi alışverişi yapılmıştır.

İBB Gençlik Meclisi olarak sadece engelsiz gençler ile değil engelli gençlere yönelik çalışmalar yapan İBB Gençlik Meclisi onlarında topluma kazandırılması konusunda engelleri aşmaya çalışmaktadır. Engellerin başarıya engel olmadığı görüşünde ve bilincinde olan gençlik meclisi İBB Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Kadir Topbaş Bey’in vizyon ve talimatları ile engelli gençlere yönelik çalışmalarını devam ettirecektir.