İBB Gençlik Meclisi, gençlerin ilgili oldukları alanlarda tecrübe edinmeleri hususunda yaptığı çalışmalara devam ediyor.

Gençlerin eğitim aldıkları bölümlere göre deneyim kazanmaları için geziler düzenleyen İBB Gençlik Meclisi, Adliye Günleri çerçevesinde hukuk öğrencilerini Kartal Anadolu Adliyesi’ne götürerek, işleyişi yerinde görmelerini sağlıyor. 

Bu kapsamda Kartal Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce hukuk öğrencileri ile buluştu. Savcılık hakkında bilgi veren Yüce,  görev yaptığı Adli Emanet Bürosu ve diğer savcılık büroları hakkında genel bilgiler verdi. Hukuk öğrencelerine bir takım tavsiyeler veren başsavcı, gençlere mesleki deneyimlerini anlattı.  Gençlerin sorularıyla devam eden söyleşide hukuk öğrencileri meslekleri hakkında detaylı bilgi aldı.

Konferans sonrası komisyon başkanı Hayri Kaynar’ı makamında ziyaret eden gençler komisyonun, başkanın görevleri ve sorumlulukları hakkında bilgi aldılar. Ardından adliye binası gezdirilerek tanıtıldı. Büyük davaların görüldüğü duruşma salonuna giren gençlere duruşma düzeni ve disiplini hakkında bilgiler verildi. Sulh Ceza Hâkimliği’nde sorgu izleyen gençler, teorik olarak elde ettikleri bilgilerin pratikteki işleyişini gördüler.

Öğrencilerin hayal ettikleri mesleğe bir adım daha yaklaşmasını sağlamak ve akıllarındaki soru işaretlerinin giderilmesine katkıda bulunmak amacı ile başlatılan Adliye Günleri projesiyle, hâkim ve savcılara yöneltilen sorular ve sorulara verilen yanıtlar gözlemlenerek tecrübe ediniliyor.

İBB Gençlik Meclisi, gençlerin tecrübe kazanmalarını sağlamak ve ileride yapmayı düşündükleri mesleği yerinde görerek geleceğe daha emin adımlarla ilerleyebilmek adına yaptığı çalışmalarına devam edecek.