İBB Gençlik Meclisi İstiklal Marşı’mızın yazarı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 78. yılında mezarı başında andı. Edirnekapı Şehitliği’nde bir araya gelen 250 Gençlik Meclisi üyesi Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde Ersoy’un kabrine karanfil bıraktı.

MEHMET AKİF ERSOY KABRİ BAŞINDA ANILDI

    İBB Gençlik Meclisi ebediyete irtihalinin 78. yılında milli şair ve İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy’u unutmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde, 5. dönem faaliyetlerini sürdüren Gençlik Meclisi, milli şairimizi mezarı başında andı. İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve Gençlik Meclisi üyeleri anma töreni için Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında hazır bulundu.

AĞIRBAŞ: “ASIM’IN NESLİ BİZLER OLACAĞIZ”

     Ersoy’un kabri başındaki program Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Ardından şehitlikteki gençler ellerini açarak milli şair için dua etti. Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninde konuşan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, Ersoy’un ebediyete irtihalinin üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen eserlerinin hala güncelliğini koruduğunu ifade etti. Ağırbaş Gençlik Meclisi üyelerine hitaben şunları söyledi: “Milli Şairimiz Türk gençliğine birçok eser bırakmıştır. Bunlardan en önemlisi Safahat’tır. Safahat’ın altıncı bölümünde Ersoy, Asım’ın Nesli’nden söz eder. Asımın Nesli ilim, irfan, ahlak ve bilgi ile donatılmış, vatanını ve milletini seven ve bunlar için her türlü seferberliğe hazır olacak bir gençliktir. İBB Gençlik Meclisi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Kadir Topbaş beyin çizdiği İstanbul vizyonun da çalışmalarımıza devam edeceğiz. İnşallah gelecekte Asım’ın Nesli bizler olacağız.”

GENÇLİĞİN ROL MODELİ MEHMET AKİF

    İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep de Mehmet Akif Ersoy’un Türk tarihinin en önemli fikir adamlarından birisi olduğunu söyledi. Duruşu, ahlakı ve eserleriyle Ersoy’un Türk gençliği için önemli bir rol model olduğunu dile getiren Kep, “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy yaşadığı dönemde ülkemizin sıkıntılarını en iyi şekilde yansıtmış bir düşünürümüzdür. Müthiş bir gözlem yeteneği ve gördüklerine karşı kayıtsız kalmama isteği vardır Akif’te. Hayatına baktığımızda Ersoy’un milli mücadele için Anadolu’nun çeşitli yerlerinde halkı bilinçlendirmeye yönelik birçok konuşma yaptığını, vaazlar verdiğini, milli uyanışa katkı sağlamak için birçok eser ortaya koyduğunu görürüz. Akif ülkenin sorunlarına karşı ‘bana ne’ dememiş, elini taşın altına koymaktan geri durmamış, halka istiklal sevdasını aşılamıştır. Bize düşende onun fikirlerini ve eserlerini geleceğe en iyi şekilde aktarmak ve onun gibi nesiller yetiştirmektir” dedi.

     Konuşmaların ardından İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve beraberindekiler Mehmet Akif Ersoy’un mezarına karanfil bıraktı.

     1873 ve 1936 yılları arasında yaşayan Mehmet Akif Ersoy hayatının her döneminde bağımsızlık fikrini savunmuş; Anadolu’nun birçok yerinde yaptığı konuşmalarla, yazılarla ve şiirlerle milli mücadeleyi desteklemiştir. Toplumun her kesiminin ortak bir payda olarak etrafında birleşebildiği İstiklal Marşımız için koyulan para ödülünü geri çeviren ve “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyebilecek kadar da ülkesini ve milletini seven Akif’in eserleri, bugün hala Türk gençliğine rehberlik etmektedir.

     İBB Gençlik Meclisi yeni döneminde ülke tarihine iz bırakmış kişilerin gençler tarafından daha iyi tanınması için anma programları düzenlemeye devam edecektir.