Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. İBB Gençlik Meclisi de etkinlikler kapsamında Bağcılar Belediyesi tarafından açılan Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi’ni ziyaret etti.

 Bağcılar Belediyesi tarafından Çanakkale Savaşı ile Sarıkamış Şehitlerine ithaf edilerek tasarlanan “Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi” ziyaretçilerine geçmişten kesitler sunuyor. İki kattan oluşan ve Kastamonu evleri şeklinde tasarlanan müzede ilk kat tarihi müze ikinci kat sinema salonu şeklinde kullanılıyor.

 Ziyaretçilerin tarihi bir yolculuğa çıktığı müzede, Çanakkale Savaşını o zorlu şartlarından izler bulmak, o günü o zamanı az da olsa yaşamak mümkün. Çanakkale Savaşında kullanılan araç gereçler, minyatür şeklinde hazırlanmış sergilerle Çanakkale ruhunu ziyaretçilere kazandırmak hedefleniyor.

İBB Gençlik Meclisi de 18 Mart Çanakkale Şehitleri haftasında 400 kişilik öğrenci grubunu Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesine götürdü. Öğrencilere tarih bilincini aşılamak, geçmişin kahramanlık destanını anlatmak ve o ruhu kazandırmak için yapılan ziyarette öğrenciler kendilerini Çanakkale ve Kurtuluş Savaşının içine hissetiler ve dönemin o zorlu koşullarını görmüş oldular. Bir saatlik ziyarette öğrenciler tarihle bütünleşme fırsatı buldular.