İstanbul Çırpıcı Kent Parkı ile 3 adet yeni itfaiye binasının açılışı ve 35 adet itfaiye aracının toplu hizmet açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

Konuşmasında İstanbul’daki park ve meydanlara büyük önem verdiğini belirten Başkan Topbaş, amaçlarının bu alanları daha da arttırmak olduğunu söyledi. Çırpıcı Parkı ile ilgili olarak Başkan Topbaş şöyle konuştu: “Bu bölgede yaşayanlar Çırpıcı Parkı’nın eski halini çok iyi bilir. Geceleri bırak gündüzleri bile girmek buraya zordu. Bizler buraya da bir el atalım halkın nefes alacağı yer olsun dedik. 300 – 500 bin metrekarelik alanlar yapalım dedik. Batı da bu tür alanlara Demokrasi Meydanları diyorlar. Çünkü insanlar bu tür meydanlarında birbirlerini görüyorlar, aynı ortamı paylaşıyorlar. Halkın her kesiminden insan bu şekilde bir araya geliyorlar. Amacımız bu tür meydanların sayısını daha da arttırmak. Veliefendi Parkı ile birlikte burada toplam 1 milyon metre kare alanımız olacak. Şu anda 150 bin metre karelik birinci etabını yapıyoruz. Başka türlü düşünseydik buraya binalar dikerdik. Şu kadar para toplarız demedik. Çocuklarımız piknik yapsın oynasın dedik. Devamı gelecek. İkinci etap olarak da 230 bin metrekare ormanlık alan yapacağız.”

-Modern İstanbul İtfaiyesi-

İstanbul’un New-York itfaiyesi ile yarışır bir itfaiyeye sahip olduğunu ve bazı yönleriyle de çok daha önce olduğunun bilgisini veren Başkan Topbaş, yeni alınan itfaiye araçlarıyla yangınlara müdahale etmelerinin çok daha kolay bir hale geldiğini söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “İstanbul’a dünyanın en modern İtfaiye teşkilatını kazandırdık. New-York’un itfaiyesiyle yarışan itfaiye teşkilatımız var. Hatta bazı yönleriyle daha da ileri diye biliriz. Göreve geldiğimizde 1220 olan personel sayısını da 4636 çıkardık ve İtfaiye ekiplerimiz olay yerine 3 dakika da yetişebilir hale geldi. Türkiye’de ilk defa kullanılan Duman savarımız ve dar sokaklara rahat girebilsin diye özel araçlarımız – yengeçlerle – artık İtfaiyemiz çok daha iyi bir seviyeye geldi. 60 metre merdivene sahip iki adet itfaiye aracımızla yüksek binalardaki yangınlara müdahale etmemiz daha da kolaylaştı. Türkiye’de ilk defa Tramvay yollarında da gidebilen ayrıca tekerlekli itfaiye aracımızla metro yangınlarına müdahale etmemiz daha da kolay hale geldi.”

Zeytinburnu tramvayını da metroya çevirmeyi düşündüklerini ama binalarda çökme tehlikesi riskinden çekindiklerini kaydeden Başkan Topbaş, “Ama en fazla yürüme mesafesiyle yarım saat sürecek metro duraklarıyla insanlarımızın ulaşımını daha da kolay hale getirmeye çalışıyoruz. “Her yere metro, her yerde metro“ diyerek İstanbul’u adeta demir ağlarla örüyoruz” diye konuştu.

Açılışa İBB Gençlik Başkanı Samed Ağırbaş ve üyeleri de katıldı. Parkı ve itfaiyeleri inceleyen üyeler İstanbul’a kazandırdığı eserler için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ettiler. Samed Ağırbaş, Model Gençlik Şehri unvanı verilen İstanbul’un bu unvanı hak ettiğine değinerek yapılan çalışmalar ile gençlerimizin tümüne ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.