İBB Gençlik Meclisi ve İl Milli Eğitim öğretmenlerinin ortaklaşa yürüttüğü organizasyonda Kosova’dan gelen Türk öğretmenlere İstanbul’daki okullar gezdirilerek Türk eğitim sistemi hakkında bilgi verildi.

Kosova’dan gelen öğretmenler Kosovalı öğrencilerin ekonomik yönden zorluk çektiklerini ve okul araç ve gereçlerini istedikleri şekilde temin edemediklerinden bahsetti. Gelişen Türk eğitim sistemini incelemek istediklerini belirten öğretmenler gezi esnasında notlar aldılar. İBB Gençlik Meclisi üyeleri okulların gezilmesinde Kosova’dan gelen Türk öğretmenlere eşlik etti. Gençlik Meclisi üyeleri öğrencilere kitapların devlet tarafından verildiğini ve Fatih projesi ile teknolojinin dersleri daha da kolaylaştırdığını anlattılar. Sınıf mevcudunun az olması ve gerekli materyallerinin dersliklerde bulunması eğitim ve öğretimin gelişmesine neden olduğunu belirttiler. Öğretmenler fen ve laboratuar sınıflarını, kütüphaneleri, ders çalışma odalarını, resim ve müzik sınıfları ile spor salonlarını dolaşarak izlenimlerde bulundu.

Ayrıca İBB Gençlik Meclisi üyeleri Kosova’dan gelen öğretmenlere İstanbul’u gezdirerek İstanbul’un tanıtımını yaptılar. İBB Çadır’da İstanbul belediyeciliği hakkında bilgi alan öğretmenler İstanbul’un gelişim sürecini izlediler. İBB Gençlik Meclisi üyeleri Kosova’dan gelen öğretmenlere İBB Gençlik Meclisi hakkında bilgi vererek İstanbul gençliği için yaptığı çalışmalardan söz ettiler.

Gezi sonunda İBB Başkanı Kadir Topbaş’a ve gezi esnasında öğretmenleri yalnız bırakmayan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a teşekkür eden öğretmenler edindikleri izlenimleri 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında öğrenciler ile paylaşacakları ve Türk eğitim sisteminin getirdikleri yenilikleri uygulamaya çalışacaklarını söylediler.