İBB Gençlik Meclisi 26 Kasım 2014 Çarşamba günü gerçekleştirilen ve onlarca sivil toplum kuruluşunun hazır bulunduğu “AB Bakanlığı Türkiye’nin Yeni AB İletişim Stratejisi Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı”na 300 genç üyesiyle birlikte katıldı

Grand Cevahir Otel’de düzenlenen toplantı ilk olarak “Avrupa Birliği Fonları ve STK’lar” konu başlığındaki bilgilendirme toplantısı ile başladı. Toplantıya Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır başkanlık etti ve açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Toplantıda 2014-2020 döneminde AB Katılım Öncesi Mali Yardım kapsamında Türkiye’ye için ayrılan mali destek açıklanarak 180 milyon avronun sivil toplumun ve sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi ile kamu-sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi  için kullanılacağı vurgusu yapıldı.

Program kapsamında, UFUK 2020 de dâhil olmak üzere sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve yerel yönetimlerin faydalanabileceği fırsatlar, fonlar ve hibeler hakkında bilgilendirme yapıldı.

2014 | AB3 | Küçük2014 | AB4 | Küçük2014 | AB5 | Küçük

Soru cevap ile sonlanan ilk toplantıdan hemen sonra “Erasmus+ Programı” Bilgilendirme Toplantısı Gençlik Meclisi üyelerininde hazır bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda her yaştan vatandaşın Avrupa ülkelerinin vatandaşları ile eğitim ve gençlik projelerinde bir araya gelebilmesi için Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2004 – 2013 yılları arasında yaklaşık 24 bin projeye 600 milyon Avronun üzerinde hibe tahsis edildiği ve 81 ilimizden 300 binden fazla vatandaşın ise yurt dışında eğitim ve işbirliği çalışmalarına katıldığı vurgusu yapıldı.

Tüm vatandaşlarımıza 2014-2020 döneminde Avrupa’da ücretsiz eğitim, staj ve gönüllülük fırsatları sağlayacak, ülkemize tahsis edilecek yaklaşık tutarı 900 milyon Avro olan, yeni adı ile “Erasmus+ Programı”na ilişkin Türkiye Ulusal Ajansı tarafından bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi.

Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Ulusal Ajans ve TÜRKAK tarafından açılan stantlarda Gençlik Meclisi üyeleri program hakkında bilgi sahibi olma fırsatını değerlendirdi.

İBB Gençlik Meclisi 5. Dönemi kuruluşu itibariyle edindiği yeni vizyonunda AB çalışmalarını önemsiyor, bu kapsamda bünyesinde “Hibe Projeleri ve Dış İlişkiler Komisyonu”nun yapılandırılması için çalışmalarını sürdürmektedir.