İstanbul Gençlik Meclisi’nin Eğitim Akademileri kapsamında marka eğitim projesi olarak hazırlanmış olan Genç Kadınlar Maarifi 2. Dönemine “ Eğitim ve Yeni Bir Vizyon” anlayışı ile devam ediyor. Projenin  4. hafta ki konuğu Sosyolog ve Yaşam Koçu  İsmail Karasu oldu.

“Bugün ki hayatımızdan memnunsak dün iyi ve başarılı şeyler yapmışız.”

İsmail Karasu “Pozitif Yaşam Becerileri” konulu eğitime “Bugün ki hayatımızdan memnunsak dün iyi ve başarılı şeyler yapmışız. Yani doğru alışkanlıklar edindik, doğru kararlar verdik. Bugün hayatımızdan memnun değilsek kötü ve başarısız şeyler yapmışız. Yani yanlış alışkanlıklar edindik, yanlış kararlar aldık. Dün ne ektiysek  bugün onu biçiyoruz.” diyerek başladı.

“Geçmişiniz geleceğinizi kısıtlamaz.” 

“Dünü öyle ya da böyle kaçırmış olabilir, ıskalamış olabiliriz ama geçmişiniz geleceğinizi kısıtlamaz.” diyen Karasu, önemli olanın şuan gelecekle alakalı kararlarımız ve nerede olmak istediğiniz ile ilgili ideallerimiz olduğunu anlattı. Dünyaca ünlü sosyolog Bauman’ın “Bir insanın hayat başarısı olumlu alışkanlıklar kazanmasından ziyade olumsuz alışkanlıklarından kurtulmasından dolayıdır.” sözünü katılımcılarla paylaşan Karasu alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmemiz konusunda bize ışık tuttu.

“İnsan ne düşünüyorsa o gerçekleşir”

Stephen Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabının bize yol gösterici olacağını söyleyen İsmail Karasu,  “Bilinçaltınıza doğru mesajlar iletin. “Ben yapabilirim!” demeyi alışkanlık haline getirin.”dedi “İnsan ne düşünüyorsa o gerçekleşir.” düşüncesini savunan Karasu, bu sebeple olumsuz düşüncelerden sıyrılarak olumlu düşünmemiz gerektiğini, yapabileceğimize inanmamız gerektiğini söyledi.

“Dik dur, kendine güven!”

“Ümit etmek insanı besler, endişe insanı kitler.” diyen İsmail Karasu, özgüven sahibi olan insanın dik durduğunu, kendine güvendiğini ve etrafına da duruşu ile bu mesajı verdiğini, özgüveni olmayan insanın omuzlarının düşük, başı önde durarak kendine güvensizliğini hem kendine hem de çevresine karşı duruşu ile bu şekilde mesaj verdiğini belirterek  duruşumuzun öneminden bahsetti.

“Çalışmak ve Sevmek”

İnsan yaşamının 2 temel fonksiyonun  “çalışmak ve sevmek” olduğunu Sigmund Freud’un sözleri ile belirten Karasu, yaptığımız her şeyi yüreğimizle yapmamız gerektiğini söyledi. Eğitimini başarıya dair “Başarı son başarısızlığının ardından gelir.” ve “Başarını başarısızlıklara dayanabilme gücünle ölç.” sözleriyle sonlandırdı.
Eğitim sonunda İsmail Karasu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin katılımcılar için temin ettiği “Değişim ve Gelişim Yolunda 500 Adım” kitabını imzaladı.