İlk yardım eğitimleri, yangın kurtarma eğitimi, izcilik eğitimleri ve düğüm atma teknikleri derslerinden oluşan İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi Eğitim programı başladı.

Kocasinan Kurs Merkezi’nde verilen  ilk yardım ve yangın kurtarma dersleri 3’er hafta sürüp 6 hafta da tamamlanacak. İlk yardım ve yangın kurtarma eğitimlerini alan gençler 6 haftanın sonunda Ali Emiri kültür Merkezinde izcilik ve düğüm atma eğitimleri gerçekleşecek ve Ocak ayına kadar dersler devam edecek.

İlk yardım ve yangın söndürme eğitimleri bu hafta itibari ile başladı. Gençler eğitimin ilk haftasında yangının yapısı ve gelişimi, yanma, yanıcı maddeler, yanma çeşitleri, tutuşturma kaynakları ve kontrol edilmeleri, yangın ve yangın sınıfları hakkında bilgi aldılar.

İlk yardım dersinde ise hayat kurtaran etkili teknik ve yöntemleri öğrenen gençler, kaza esnasında neler yapılması gerektiğini, ilk yardım nasıl yapılabileceği konusunda bilinçlendirildiler.

4 aylık eğitim süreci sonunda sertifika alma hakkına sahip olacak ve donanımlı bir hale gelecek olan gençler, bu eğitim sayesinde çevresine duyarlı, topluma faydalı ve sorun çözmeye odaklı bireyler haline gelecekler. Gönüllü gençler ek hizmet birimleri olarak görev alarak herhangi bir olumsuzluk anında yara sarmaya çalışacaklar. Yetkili ekiplere yardımcı ekip olarak görev alarak olay inceleme ve saha çalışması yaparak ilk müdahaleye yardım edecekler.

Alınan eğitimler sayesinde gençler olumsuz bir durum karşısında neler yapılabilecekleri hususunda eğitilerek hem kendi hayatlarını hem de başka hayatları kurtaracak bilgi düzeyine ulaşacaklar. Gönüllü gençler sosyal çevre olarak kendilerini geliştirebilecek, hayata bakış açıları değişecek ve etrafında aranan eğitimli bireyler haline gelecekler.