İBB Gençlik Meclisi Beyaz Geziler kapsamında ekim ayından itibaren her gün 39 farklı ilçeden liseli grupları rehberler eşliğinde Miniatürk, Panorama 1453 ve İBB Çadır’ı gezdirmektedir.

Her gün Beyaz Geziler ile öğrencilere ve öğretmenlere hizmet veren İBB Gençlik Meclisi İstanbul’u ve İstanbul tarihini tanıtmaktadır. Yıl sonuna kadar düzenlenmesi planlanan geziler ile İstanbul’u hiç görmemiş gençler tarihi yarım adayı görme imkanı bulmaktadır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin büyük memnuniyetle karşıladığı geziler ile öğrenciler  tarihi ve coğrafi yapılar hakkında bilgi sahibi olarak merak duygusu oluşmaktadır.

Panorama 1453 ve Miniatürk gezileri ile gençlere tarihi bilinç oluşturmak İstanbul’un fetih tarihini görsel bir şekilde rehberler eşliğinde anlatarak kalıcılık yaratmayı hedefleyen İBB Gençlik Meclisi, İstanbul’un fethini konu edinen Panorama 1453 ile gençler bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına tanıklık ederek fethin gerçekleştiği döneme gidiyorlar. Ayrıca fethi gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmed hakkında da bilgi sahibi oluyorlar.

Miniatürk gezisi ile gençler Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin maketlerini inceleme imkânı buluyorlar. Miniatürk içinde sergilenmekte olan İstanbul’dan 59, Anadolu coğrafyasından 57, bugün Türkiye sınırları dışında olan 12 eseri de görme fırsatı bulmaktadırlar.

Miniatürk’te gençler Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümene Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyet izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserlerinde maketlerini görebiliyorlar.

İBB Çadır’ı gezen gençler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları daha ayrıntılı bir şekilde görebilmektedir.

Kartal ve Kadıköy’den gelen gruplar İBB Çadır’da İBB Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş ile karşılaşarak muhabbet ettiler. Bu tür gezilerden çok memnun olduklarını dile getiren öğrenci ve öğretmenler İBB Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a ve İBB Gençlik Meclisi’ne teşekkür ettiler. Gençler Kadir Topbaş ile hatıra fotoğrafı çekildiler.