Geleceğin altın nesli 7-12 yaş grubu öğrencilere kod yazma eğitimi veren İBB Gençlik Meclisi, her alanda etkili ve faydalı olmak için durmaksızın çalışmaya devam ediyor.

“Coding İstanbul” projesiyle içinde bulunduğumuz bilişim ve teknoloji çağının farkında olarak çağa uygun yepyeni çözümler üretmeyi amaçladığımız bu kod yazma eğitiminin üçüncü haftası, gerçekleştirdiğimiz teknik geziyle son buldu.

İki hafta boyunca alanında uzman bilgisayar mühendisleri ve yazılımcıları tarafından eğitim alan öğrenciler, bilişim sistemlerine giriş, temel programlama ve kod yazma gibi konulardan oluşan derslerle edindikleri temel bilgileri, teknik geziyle birlikte pekiştirdi.

İBB Trafik Kontrol Merkezi ile başlayan gezi, Topkapı’da bulunan uygulamalı trafik eğitim parkıyla devam etti. Eğitim parkında trafik kurallarını öğrenen çocuklar buradaki ikramın ardından İETT Filo Denetim Merkezi’ni gezerek akıllarına takılan soruları oradaki görevlilerle paylaştı. Miniatürk ile son bulan gezimizin ardından katılımcı çocuklar, aldıkları sertifikalarla yazılımcı olma yolunda ilk adımı atmış oldular.

Coding İstanbul projesinden son derece memnun kalan çocuklar, hem aldıkları kod yazma dersleri hem de yaptıkları geziler sonucunda bilgisayar ve sinyalizasyon teknolojileriyle hayatın ne kadar kolaylaştığı, yazılımcılıkta ileriye dönük neler yapılabileceği, telefon ve tabletlerde gördükleri uygulamaların arka planının ne olduğu gibi konularda donanım sahibi olarak dünyadaki bilişim trendini yakından görme fırsatı buldu.

İBB Gençlik Meclisi’nin İstanbullulardan yoğun ilgi gören Coding İstanbul projesi, eğitimlerine yeni başvurularla devam ediyor. Ücretsiz olarak kod yazmayı öğrenen 7-12 yaş grubu çocuklar, eğitim sonunda sertifika sahibi oluyor.