İBB Gençlik Meclisi Çanakkale Zaferi’nin 100.yılı dolayısıyla “Fotoğraflarla Çanakkale Zaferi” isimli bir sergi açacak. 2 Mart ve 28 Mayıs 2015 tarihleri arasında her hafta farklı bir yerde sergilenerek ortaokul ve lise öğrencilerine Çanakkale ruhunu yeniden yaşatmayı amaçlayan sergide 1. Dünya Savaşı’nın en zorlu mücadelesi olan Çanakkale Savaşları’nın destansı anlatımı da yapılacak. Açılışlarında mehteran konserlerinin de yer alacağı sergi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalandı.

Amaç gençlere Çanakkale bilincini aşılamak
Sergi ortaokul ve lise öğrencilerine Çanakkale bilincini aşılamayı amaçlıyor. Mevziler, yaralı askerler ve savaş gemilerini yansıtacak olan fotoğraflardan oluşacak olan sergide Çanakkale Savaşları’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı cephelerden, savaşın seyrini değiştiren 57’inci alaya ve kahramanlığı bugün bile dillerde olan Nusrat Mayın Gemisi’ne kadar pek çok fotoğraf yer alacak.

Gençlik Meclisi ve MEM arasında protokol imzalandı
“Fotoğraflarla Çanakkale Zaferi” ismiyle her hafta farklı bir ilçede ziyarete açılacak sergi için İBB Gençlik Meclisi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. İBB Genlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız arasında imzalanan protokolle resmiyet kazanan proje, modern hayatın etkisiyle unutulmaya yüz tutmuş Çanakkale ruhunun yaşatılmasını Çanakkale Zaferini canlandırmayı, tarihi, bir müze şeklinde sunmayı, Çanakkale Zaferinin kazanımlarını gençlere hatırlatmayı amaçlıyor.

Açılış 2 Mart 2015’te Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde
Protokol sırasında konuşan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, Çanakkale zaferinin Türk tarihinde unutulmaması gereken ve her Türk gencinin özellikle araştırıp dersler çıkarması gereken bir konu olduğunu söyledi. Sergiyle Çanakkale ruhunu yeniden yaşatmayı hedeflediklerini belirten Ağırbaş, “Tarihimizde bugünümüze ışık tutan, ülke olarak bugünlere nasıl geldiğimizi anlatan pek çok mücadele var. Ancak Çanakkale’nin yeri hepimiz için ayrıdır. Çünkü Çanakkale zaferi yeryüzünden silinmek istenen milletimizin, dedelerimizin, atalarımızın verdiği bir varoluş mücadelesidir. Bazı araştırmacıların ifadelerine göre şehit sayımız yüz binlerle ifade ediliyor. Biz de bugün varlığımızı borçlu olduğumuz Çanakkale ruhuna hem saygı hem de o ruhu yeniden canlandırmak;  gençlerimize, verilen mücadeleleri yeniden hatırlatmak ve onlara Çanakkale bilincini aşılamak amacıyla bu sergiyi düzenleyeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş Bey de biz gençlere yönelik yapılacak bu tür faaliyetlerde desteklerini sürdürüyor. Onun bu desteği ile gençlerimize yönelik tarihi bilinci arttırma çalışmalarımız devam edecek” dedi.  Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak açılacak olan sergide fotoğrafların dışında mehteran konserleri ve zaferin destansı anlatımı da yer alacak. 2 Mart’ta Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde açılması planlanan sergi 29 Mayıs’a kadar her hafta farklı bir noktada gezilebilecek.