İBB Gençlik Meclisi 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği’nde anma törenine katıldı. Tören sırasında şehit aileleriyle sohbet eden gençler askerlere yakın ilgi gösterdi, şehit kabristanlarına karanfil bıraktı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü nedeniyle Edirnekapı Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birinci Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, sivil toplum kuruluşları, gaziler ve şehit yakınları ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde eğitim alan Somalili askerler ile şehit yakınları katıldı.

İBB Gençlik Meclisi de törene 100 kişilik üye grubuyla katıldı. Şehitler Anıtı’na çelenk bırakılması ile başlayan tören, saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende Garnizon Komutanlığı adına şehitlere ve yakınlarına hitaben konuşmalar yapıldı. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in Şehitlik Şeref Defteri’ni imzalamasının ardından Vali Şahin, Başkan Topbaş, İBB Gençlik Meclisi üyeleri ve beraberindekiler, polis ve asker şehitliklerini ziyaret ederek şehitlerin mezarına karanfil bıraktı.

Hüzün ve gururun bir arada yaşandığı anma töreni sırasında İBB’li gençler geçmişine sahip çıktılar. Şehitlikte Yasin-i Şerif okunup dualar eden Gençlik Meclisi üyeleri şehit aileleriyle sohbet edilip duygu ve düşüncelerini öğrendi. Gençler askerlere de büyük ilgi gösterirken, Somali’ den eğitim amaçlı gelen askeri öğrencilerle sohbet edilip hatıra resmi çekildi. Ayrıca gençler şehit mezarlarına karanfil bıraktı.