10. Uluslararası İstanbul Lale Festivali’nin açılışı Emirgan Korusu’nda yapıldı. 11 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasını kapsayacak olan festivale İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşla birlikte İBB Gençlik Meclisi de katıldı. 

Başkan Topbaş festivalin açılışında yaptığı konuşmada lalenin, kültürün bir parçası olduğunu vurguladı. Festivale 2005’te 500 bin lale soğanı dikerek başladıklarını kaydeden Topbaş, “ Lale’yi İstanbul’a geri getirdik. 500 lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık” dedi. Başkan Topbaş, bu yıl dikilen lalenin tamamının yerli üretim olduğunu, sektör olarak laleciliği önemli geçim kaynağı haline getirdiklerini söyledi.

11 Nisan da açılan festivalde Emirgan Korusunda  yerli müzik grupları performansları, ebru sanatçıları performansları,  ressamların performansları,  kaligrafi sanatçıları performansları, cam üfleme sanatı performansı,  Kadın Koordinasyon Merkezi lale temalı ürünler sergisi, İSMEK geleneksel türk sanatlarında lale sergisi, İSMEK lale temalı ürünler satış noktası,  lale heykelleri sergisi, lale festivali kronolojik fotoğraf sergisi, canlı lale satış noktaları,  lale fotoğraf çekim noktası, lale temalı halı dokuma gibi etkinlikler yapılıyor.

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ ve Gençlik Meclisi üyeleri de Lale Festivaline katılım sağlayarak İstanbul’un güzelliklerini gençlere tanıtmaya devam etti. Samed AĞIRBAŞ “İstanbul’un gençleri olarak çok heyecanlıyız. 11-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Lale Festivali etkinliklerine tüm İstanbul gençliği olarak katılım sağlayacağız. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir Topbaş’a laleyi anavatanına kazandırdığı için teşekkür ederim.” dedi. Gençlik Meclisi üyeleri laleleri inceledikten sonra Emirgan korusunu gezerek doğa ile iç içe bir gün geçirdi.