İBB Gençlik Meclisi İBB Başkanı Dr.Kadir Topbaş’ın vizyonunda oluşturmuş olduğu Gençlik Vizyonu doğrultusunda Somali devleti yöneticileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren yemekte Türkiye-Somali ilişkileri, gençlik alanında yapılabilecek çalışmalar konuşuldu. Yemeğe İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, İBB Gençlik  Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş , ve İBB Gençlik Spor Müdürü Ayhan Kep ile meclis yöneticileri katıldı.

Savaş; Gençlik Meclisimizin ortaya koyduğu uluslararası vizyonu önemsiyoruz .

İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş İBB Gençlik Meclisinin ortaya koymuş olduğu Gençlik Modelini önemsediklerini ve her alanda desteklerdikerini söyledi. Aynı zamanda Somali ile ilgili bir çok çalışmalarının olduğunu anlatan Savaş son olarak İBB Sosyal Tesislerde çalışan personelimizin Somali’de su kuyuları açtığını aktardı.

Ağırbaş; Somali bizim evimiz gibi .

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş İBB Gençlik Meclisi tarafından yapılan çalışmaları anlattı. Çok kısa sürede yapılan çalışmalar sonucunda İstanbul’da yeni bir model ortaya konduğunu ve İBB Başkanımız Dr.Kadir Topbaş’ın liderliğinde bu modelin uyguladığını anlattı. Geçen yıllarda 500’den fazla Somalili genci yıl boyunca misafir ettiklerini anlatan Ağırbaş en kısa sürede Somali Devletini ziyaret etmek istediklerini ve birlikte yeni projelere imza atmak istediklerini dile getirdi.

Nuux; İBB Gençlik Meclisinin ortaya koyduğu vizyon ve çalışmalardan çok etkilendim 

Somali Gençlik ve Spor Bakanı Abdullahi Hassan Nuux ise Somali ve Türkiye arasındaki işbirliğine çok önem verdiklerini ve Türkiye’yi çok sevdiklerini dile getirdi. Türkiye ile çalışma arzusunda olduklarını ve İBB Gençlik Meclisi tarafından yapılan çalışmaları çok beğendiklerini dile getirdi. Aynı zamanda İBB Gençlik Meclisini ülkelerine çalışma yapmaya davet eden Nuux gelecekte çok güzel işler yapacağımıza inanıyoruz dedi.

İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş İngilizce yaptığı sunumda Somalili bakana Gençlik Meclisi tarafından yapılan tüm çalışmaları detaylıca anlattı. Aynı zamanda birlikte yapılabilecek projeler konusunda uzunca sohbet ettiler.

Çalışma yemeği hediyeleşme ile sona erdi. İBB Gençlik Meclisi adına Meclis Başkanı Ağırbaş İBB Gençlik Meclisi tarafından misafir edilen 300 Somalili gencin bulunduğu fotoğrafı Somalili bakana hediye etti. Duygulu anlarla son bulan etkinliğin ikinci adımı Somali’de yapılacak.