Türkiye ve Bosna Hersek Tarihi ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. İki ülke dostluk bağlarını kuvvetlendirmek ve dil açısından Türkçe dilinin kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile 2 ülke dostluğu çok önemlidir. İBB Gençlik Meclisi de bu dostluğu pekiştirmek amacı ile Bosna’dan gelen ekipleri misafir etmektedir.

İstanbul 2015 yılında Model Gençlik Şehri olma unvanına sahip olmuştur. İBB Gençlik Meclisi Model Gençlik Şehri olan İstanbul’u yabancı ülkelerden gelen misafir gruplara tanıtmaya ve gezdirmeye devam ederek onların kendi ülkelerinde Türkçe dersini seçmeleri yönünde çalışmalarda bulunuyor.

Bu kapsamda Bosna Hersek’ten gelen öğretmenlerden ve öğrencilerden oluşan gruba İstanbul’un tarihi ve kültürel özellikleri anlatılarak doğal güzellikleri gösterildi. Ayrıca Türk misafir perverliği anlatılan gruba Türk örf ve adetler tanıtıldı.

Bunun yanında Bosna Hersekli öğretmen ve öğrencilere Türk Dili’nin güzelliği ve dünya dilleri içindeki önemi anlatılarak ülkelerindeki okullarında Türkçe Dili’ni seçmeleri konusunda teşvik edildi.

Öğretmen ve öğrencilerin büyük memnuniyeti ile karşılan gezide misafir gruba Dolma Bahçe Sarayı, Çamlıca Tepeleri, Sultanahmet Meydanı, Gülhane, Mısır Çarşısı, Osmanlı Arşivleri, Miniatürk. Yere Batan Sarnıcı, Kapalı Çarşı, İstiklal Caddesi, Eyüp sultan Camii, Çamlıca Tepesi, Panorama 1453 gezdirilerek boğaz turunda eşlik edildi.