Gençlerin kültürel olarak birbirleriyle tanışması, kaynaşması ve farklı kültürleri bir araya getirmek amacıyla İstanbul’daki okullar ile yurt dışındaki kardeş okulların bir araya gelmesine destek olan İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, İstanbul ve İstanbul gençliğinin Avrupa’da ve uluslar arası alanda tanınması amacıyla gençlik meclisi üyeleri ile birlikte çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Bosna Hersek’den gelen İ.U. Osnovna Gnoinice Ortaokulu ile kardeş okul olan Fatih’teki Uzun Yusuf öğrencileri ve öğretmenleri bir araya geldi. 4 gün süren ziyaret esnasında öğrenciler birbirlerini tanıyarak farklı kültürleri tanımış oldular. İki ülke öğrencileri arasında dostluk ve arkadaşlık bağları oluşurken, İstanbul’u ve Türkleri çok seven Bosna Hersekli öğrencilere İstanbul gezdirilerek İstanbul tarihi anlatıldı. Bosna’dan gelen gruba Miniatürk, Panorama 1453, camiler, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi gezdirildi. Zamanında Osmanlı Devleti bünyesinde olan Bosna Hersekliler Osmanlı’dan kalma eserleri yakından inceleme fırsatı buldu.

Gezi sonunda Bosna Hersekli öğrencilere hediye takdim edilirken, Uzun Yusuf Ortaokulu bahçesinde Mehter takımını izleyen öğrenciler ve öğretmenler marşlara eşlik ettiler. Bosnalı öğrencilerin kendi dillerinde şarkılar söylemesi eğlenceli anların yaşanmasına sahne oldu.

Bosna’dan gelen öğretmenler ve öğrenciler bu güzel gezi için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a, gezide eşlik eden İBB Gençlik Meclisi üyeleri ile Uzun Yusuf Ortaokulu öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ettiler.