İBB Gençlik Meclisi’nin düzenlediği Kültür-Sanat Buluşmaları’nda bu hafta Marmara Üniversitesi El Sanatları Bölüm Başkanı Mustafa Naci Top ve Mücevher Sanatçısı Avedis Kendir’in konuşmacı olarak katıldıkları Geçmişten Geleceğe Kuyumculuğun Hikâyesi, Mücevhere Usta Dokunuş ve Sanatın, Zanaatın ve Teknolojinin Işığında Gelişen Kuyumculuk konulu seminer gerçekleştirildi. İBB Gençlik Meclisi’nin Saraçhane’deki yani binasında saat 13.30’da başlayan seminer etkinliği, 15.00’de sona erdi. 

Kaybolmakta olan el sanatlarının korunması gerektiğini söyleyen Marmara Üniversitesi El Sanatları Bölüm Başkanı Mustafa Naci Top, kuyumculukta usta-çırak ilişkisini anlattı. Bu işi yapmak isteyen gençlerin ilk bilmeleri gereken şeyin edep olduğunu belirten Mustafa Naci Top, kuyumculuk okullarına daha fazla önem verilerek eğitimin temelden başlayıp yüksek lisans ve doktora seviyesine kadar verilmesi; ayrıca bu alandaki kavram kargaşalarının kalkması için kuyumculuk kütüphanesi ve kuyumculuk müzesi açılması gerektiğini söyledi. Kuyumcu veya mücevher tasarımcısı olmak isteyenlerin ustalaşmak istedikleri alana eğilmelerini tavsiye eden Mustafa Naci Top, butik tasarımcı-endüstriyel tasarımcı farkına işaret ederek, butik tasarımcı olmak isteyenlerin atölyede mutlaka bolca zaman geçirmeleri, atölyenin havasını teneffüs etmeleri gerektiğini söyledi.

Herkesin yaptığını yapmaya çalışmanın yanlış olduğunu belirten Mücevher Sanatçısı Avedis Kendir ise, doğal ve rahat hareket etmek gerektiğini, tasarımın ve üretimin kişinin kendi kafasında başlayıp bittiğini, işin güzelliğinin herkesin farklı ürünler ortaya koyması olduğunu ifade etti. Kuyumculuğun pratik bir meslek olduğunu söyleyen Kendir, okulun kişileri disipline ettiğini ve genel kuralları öğrettiğini, ancak söz konusu kuralların pratikte mutlaka şart olmadığını, hatta bunların olumsuz etki yaratarak sanatkârı bozabileceğini belirtti. Okullarda sanatçıların hayat öykülerinin, yaşam tarzlarının ve felsefelerinin anlatıldığını söyleyen Kendir, bunların öğrencileri belli kalıplara sokarak sınırlayacağını, herkesin bir başkasının değil kendisinin peşinden gitmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmacılar, 1,5 saat süren seminer boyunca konunun farklı yönlerine temas ederek, kuyumculuğun hikâyesini geniş bir perspektifle katılımcılara anlattılar.

İBB Gençlik Meclisi’nin düzenlediği Kültür-Sanat Buluşmaları devam edecek.