Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığınca düzenlenen Türkçe Lisan Kursu’na devam eden 102 Somalili askeri öğrenci mezun oldu.İBB Gençlik Meclisi’nin destekleri ile yıl boyunca öğrencilere farklı etkinlikler yapıldı.

Dönem birincisi Teğmen Yusuf:

“Kıtalar arasında dostluk bağını ortak dilimiz Türkçe ile her zaman devam ettireceğiz”

İSTANBUL – Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığınca düzenlenen Türkçe Lisan Kursu’na devam eden 102 Somalili askeri öğrenci mezun oldu.

Maltepe’deki General Kenan Evren Kışlası’nda düzenlenen mezuniyet töreni, Somali Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Kurmay Albay Ahmet Hakan Pekkaya, 5 bin kilometre uzaklıktan gelen Somalili öğrencilerin sadece Türkçe’yi değil kültürel değerleri de öğrendiğini söyledi.

Temeli atılan dostluk ve kardeşliğin artarak sürmesini temenni eden Pekkaya, “Sizlerin gerçek bir Türk dostu ve elçileri olmanız, ülkelerimizin milli menfaatleri için en büyük kazanç olacaktır. Gözlerinizdeki ışıltı ve kalplerinizdeki heyecan bunun en belirgin göstergesidir. En büyük temennim bu aşk ve heyecanınızı devam ettirmenizdir” diye konuştu.

Pekkaya, programın, Türk ordusu ile İstanbul’daki kurumların ortak bir milli amaç doğrultusunda yaptığı ahenkli ve koordineli çalışmaların olağanüstü bir sinerjiye dönüştüğünün en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederek, Somalili öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında Sağlık, mutluluk ve başarılar diledi. Yaptığı konuşmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisine ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ederim dedi.

– “Barış için çalışmaya söz veriyoruz”

Dönem birincisi Teğmen Mohamed Haji Yusuf ise kendileri için başlangıçta Türkçe öğrenmenin zor olduğunu, ancak bu zorluğu Türkiye’de öğretmenlerinin çabasıyla aştıklarını söyledi.

Türkiye’de, farklı ülkelerden subaylarla tanışarak farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduklarını anlatan Yusuf, “Bir dili en iyi öğrenme yolu o dili yerinde öğrenmektir. Burada bizlere sunulan imkanlar çerçevesinde hem Türk halkının yaşam biçimine, konuşma ve düşünce dünyasına hem de Türk Silahlı Kuvetleri’nin çalışma sisteminin ve emir komuta zincirinin ne kadar düzenli olduğuna şahit olduk” ifadelerini kullandı.

Kendilerine dostluk ortamını hazırlayanlara teşekkür eden Yusuf, “Türkiye sayesinde kıtalar arasında dostluk bağını ortak dilimiz Türkçe ile her zaman devam ettireceğiz. Barış için çalışmaya söz veriyoruz” dedi.

Mezuniyet törenine, İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Gürsel Öztürk, Somali Askeri ataşesi Albay Muse Mohamed Abtıo ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Dönem birincisi Teğmen Mohamed Haji Yusuf tüm Somali öğrenciler adına kütüğü plaket çaktı. Ardından, mezun olan 102 öğrenciye diplomaları ve öğrencilerden bazılarına Hediyelerini Samed Ağırbaş takdim etti.

Törende, Somalili öğrencilerin oluşturduğu koro, Çanakkale Türküsü, Uzun İnce Bir Yoldayım ve Katibim parçalarının da aralarında olduğu eserleri seslendirdi. İstanbul ile ilgili şiirlerin de okunduğu törende, “Bu Paraya Olmaz” ve “Kız İsteme” isimli oyunlar da sahnelendi.

İBB Gençlik Meclisi Somalili askerleri bu zorlu eğitim sürecinde yalnız bırakmadı. Yıl boyunca birbirinden farklı etkinlikler ile öğrencilere destek olan gençlik meclisi aynı zamanda lojistik destek sağladı. Somalili askerlere İstanbul’un tanıtılmasında yardımcı olan İBB Gençlik Meclisi üyeleri ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıkta askerlerin devamlı yanlarında oldu. Türk örf ve adetlerinin tanıtılmasında hiçbir desteği esirgemeyen İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş’a İBB Başkanı Kadir Topbaş’a iletilmek üzere selam ve sevgilerini iletti.