Uluslararası Gençlik Okulu’nda İletişim Becerileri konulu seminer gerçekleştirildi.

İBB Gençlik Meclisi Uluslararası Gençlik Okulu, ulusal ve uluslararası öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri için altı farklı konuda eğitim seminerleri düzenliyor. Bu hafta beşincisi gerçekleştirilen seminer etkinliğinde İletişim Becerileri konuşuldu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Psikolog Derya Yalçınkaya, iletişim tekniklerine ilişkin genel anlatımdan sonra, kişisel alanın iletişimde önemli olduğunu ve herkesin kendi sınırları bulunduğunu belirtti. İletişimde beden dilinin önemine vurgu yapan Yalçınkaya, sözsüz iletişimin etkili olduğunu ve duyguları ifade ettiğini ancak belirsiz olduğunu söyledi.

Yalçınkaya, iletişimde kıyafet, aksesuar, mekânı kullanma, dokunma, kafa işaretleri gibi pek unsurun etkili olduğunu ve önem arz ettiğini vurguladı. İnsanın çok önemli şeyler anlatmasa bile ses tonu ve dış görünüşüyle karşısındakini etkileyebileceğini ifade eden Yalçınkaya, karşımızdakinin ne söylediğini biliyor veya bildiğimizi sandığımız durumlarda genellikle onu dinlemeyi reddettiğimizi belirtti.

Yalçınkaya’nın iletişim becerilerine ilişkin farklı konuları da işlediği seminer yaklaşık bir saat sürdü.

İBB Gençlik Meclisi Uluslararası Gençlik Okulu’nun (UGO) eğitim seminerleri devam edecek.