İBB Gençlik Meclisi 2. Dönemi ile eğitim alanında çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Gençlerin ilgi alanlarına göre farklı eğitim programları açan İBB Gençlik Meclisi alanında uzman eğitimciler ile derslere devam etmektedir.

Gençlerin ihtiyaçları, ilgi alanlarına göre oluşturulan dersler her kesime hitap edecek şekilde belirlenmiştir. Tamamen ücretsiz olarak verilen dersler ile gençler kendilerini geliştirmekte ve alanlarında uzmanlaşmaktadır.

Uluslar arası Gençlik ve Eğitim Akademisindeki dersler keman gitar gibi yetenek isteyen derslerin yanında, İngilizce ve almanca üzerine gençlerin yabancı dil alanında eksikliklerini de gidermektedir. Bunun yanında diksiyon, girişimcilik, iş hayatında iletişim gibi dersler ile de gençler iş hayatında ve toplumda öne çıkan bireyler haline gelmektedirler.

Eğitimler gençlerin gündelik hayatını etkilemeden hafta sonları 2 gün gerçekleşmektedir. Gençler hafta sonlarını değerlendirerek istedikleri alanda kendilerini geliştirme imkanı bulabilmektedirler. Gençler aldıkları eğitimlerin yanında sosyal çevre oluşturmakta ve düzenlenen etkinliklere katılabilmektedir. Eğitim programlarına sadece Türk öğrenciler değil yabancı öğrenciler de katılmakta ve istedikleri eğitimi almaktadır. Böylece kültürel kaynaşma oramı yaratılmakta ve farklı kültürler tanınmaktadır.

Eğitimler 15-25 yaş arası İstanbullu her gence açıktır. Eğitim programlarını başarı ile bitiren gençlere sertifikaları verilecektir.