Uluslararası İlişkiler, Protokoller ve Organizasyonlar

İBB Gençlik Meclisi’nin 5. Döneminde, 2014 yılının Kasım ayından itibaren öncelikle uluslararası organizasyonlar ile ağ kurma faaliyetleri yürütüldü.

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı, BM Habitat Programı, BM Genel Sekreteri Gençlik Özel Temsilciliği, UNESCO, İİT Gençlik Forumu, Qatar Foundation, Orta Asya Gençlik Ağı Organizasyonu, Avrupa Komisyonu ve İnsani Yardım Zirvesi Sekreterliği ile ikili görüşmeler, İstanbul’da ve ilgili ülkelerde ikili ve çoklu toplantılar gerçekleştirildi. Yanı sıra uluslararası konferanslara, uluslararası bir gençlik çalışma modeli oluşturma amacıyla katılımda bulunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın UN Habitat bağlamında yürüttüğü UNACLA Başkanlığı, BM Habitat Programı’nın Yerel Yönetimler, Şehirleşme ve Şehirler başlıklarına odaklanması ve küresel anlamda en eski ve tecrübeli gençlik birimine sahip olması dolayısıyla en yoğun çalışmalar UN Habitat ile gerçekleştirildi. Bu bağlamda ilk olarak UN Habitat tarafından teknik yardım sürecini takip etmek üzere 2014 yılının Aralık ayında iki danışman görevlendirildi. Taslak mahiyetinde bir işbirliği mutabakat çerçevesi hazırlanarak Mayıs 2015’te Gençlik Meclisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’a sunuldu. Alınan onay neticesinde UN Habitat gençlik birimi sorumlusu İstanbul’a davet edildi ve Haziran ayında İyi Niyet Mutabakatı imzalandı. Bu mutabakat çerçevesinde oluşturulacak teknik destek ekibi için hazırlıklar devam ediyor.

İBB Gençlik Meclisi, bir başka uluslararası organizasyonu ise UNESCO ile gerçekleştirdi. Paris’te yapılan görüşmeler neticesinde İBB Gençlik Meclisi, model gençlik meclisi olarak çalışmalarını anlatmak üzere UNESCO Gençlik Forumu’na davet edildi.

Tarihte ilk defa toplanan Dünya İnsani Zirvesi’nin gençlik forumunun İstanbul’da yapılması için Doha’da WHS sekretaryası ile görüşmeler yapıldı ve bir işbirliği mutabakatının imzalanmasına karar verildi. Bu mutabakat doğrultusunda Gençlik Forumu 21-22 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

BM Genel Sekreterliği Gençlik Özel Temsilcisi ile 28-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda İstanbul’un gençlik çalışmaları bağlamında bir merkez haline getirilmesi konusu tartışıldı ve bir dizi çalışma üzerinde görüş birliğine varıldı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından dünyanın farklı ülkelerinden gençlik temsilcileri ve uzmanlar New York’ta kabul edildi. Bu vesile ile Belediye Başkanımıza birbirinden farklı organizasyonlarda dünya gençliğine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Gençlik Meclisi’ne verdiği destekten ötürü teşekkür edildi. Ayrıca kendisine İstanbul’da gerçekleşecek olan WHS Gençlik Forumu ve İstanbul’da kurulacak olan Global Model Gençlik Merkezi projelerinden dolayı bir teşekkür belgesi sunuldu.

İstanbul şehri, Gençlik Meclisi çalışmaları bağlamında global model seçilmiş ve ödülünün 2016 yılında yine İstanbul’da yapılacak törenle verilmesi kararlaştırılmıştır.