İBB Gençlik Meclisi, bünyesinde faaliyet yürüten kulüp ve komisyonların geliştirdiği projeler ve organize ettiği etkinliklerle yılda 1 milyon gence hizmet veriyor.

 

 

2016 | 0.geneliç | Büyük

İBB Gençlik Meclisi Özel Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılından bu yanda ortaya koyduğu vizyon ve gençlik alanında sıra dışı vizyonuyla İstanbul Gençlik Yönetişim Modeli’ni vücuda getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İBB Gençlik Meclisi, Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde, bünyesinde faaliyet yürüten kulüp ve komisyonların geliştirdiği projeler ve organize ettiği etkinliklerle yılda 1 milyon gence hizmet veriyor.

 

Gençlikte İstanbul Trendi

Çatısı altındaki 10 ayrı komisyonla 1,5 yılda 500’den fazla etkinlik gerçekleştiren ve 1 milyonu aşkın gence ulaşan İBB Gençlik Meclisi, İstanbul’da yaşayan 5 milyon gencin ortak platformu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 15-25 yaş grubunu kapsayan proje ve etkinliklerle gençleri bir araya getiren İBB Gençlik Meclisi, gençlere özgüven aşılamasının yanı sıra onları sosyal sorumluluk almaya teşvik ediyor.

Sosyal sorumluluk sahibi, çevre konusunda duyarlı, güvenilir, yenilikçi, katılımcı, adil, paylaşımcı, dinamik, üretken ve bilinçli bir İstanbul gençliği meydana getirmek için çalışan Gençlik Meclisi, gençlerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda gençlerin fikirlerine ve projelerine önem veriyor, geliştirilen projelerden ve düzenlenen etkinliklerden mümkün olduğu kadar çok sayıda gencin faydalanmalarına olanak sağlıyor.

Gençlik Gelişim Modelini hayata geçiren ve sosyal sorumluluk stratejisini belirleyen İBB Gençlik Meclisi, gençleri geliştirdiği projeler ve organize ettiği etkinlikler kapsamında ilgi alanlarına göre gruplara dâhil ederek, onlara birlikte bir şeyler başarmanın mükemmelliğini hissettiriyor ve gerçekleştirilen organizasyonlar vasıtasıyla gençlerin bilgi, beceri ve tecrübe kazanmalarını sağlıyor.

Gençlik Meclisi’nin birçoğu marka haline gelen projeleri ve yoğun ilgi gören etkinlikleri, gençleri sanat, tarih, kültür, bilim, teknoloji, doğa ve sporla buluşturuyor. Aynı zamanda gençlere manevî değerleri hatırlatmak amacıyla proje ve etkinlikler gerçekleştiren İBB Gençlik Meclisi, farklı alanlarda gençlerin gelişimine katkı sağlıyor.

 

Gelecek Bizim, Çünkü Biz Genciz!

Yeniliklerin ve farklılıkların öncüsü olmaya devam eden İBB Gençlik Meclisi’nin, 16 farklı alanda faaliyet yürüten kulüpleri, gençlerin ilgi duydukları konularda kendilerini geliştirmelerine, bilgi ve tecrübe sahibi olmalarına, projeler üretmelerine, organizasyon düzenleme becerilerini artırmalarına ve sosyalleşmelerine katkıda bulunuyor.

İBB Gençlik Meclisi’nin 5. Dönemindeki yeniliklerden biri olan kulüp çalışmaları, spordan sanata, tarihten kültüre, teknolojiden sağlığa birçok alanda gençlere farkındalık kazandırmayı ve onları sürekli olarak aktif halde tutmayı amaçlıyor. Böylece gençler daha dinamik ve üretken olmakla beraber projelerini hayata geçirme imkânı yakalıyor.

Balıkçılık, Sağlıklı Yaşam, Satranç, Trekking, Tasarım, Sosyal Sorumluluk, Bisiklet, Havacılık, Kent Dizaynı ve Kentleşme, Gezi, Kod, Spor, Okçuluk, Müzik, Fotoğraf ve Teknoloji dallarında faaliyet yürüten kulüpler, bugüne kadar sergi, gezi, seminer, panel, ziyaret, kamp ve spor müsabakaları gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. Her biri en az 15 üyeden oluşan kulüpler, haftalık düzenli toplantılar gerçekleştirerek gençlere yönelik yeni projeler geliştirmeye ve etkinlikler planlamaya devam ediyor.

İBB Gençlik Meclisi’nin geliştirdiği onlarca proje ve organize ettiği yüzlerce etkinlik arasında özellikle; gençleri sabah namazlarında -başta Süleymaniye Camii olmak üzere- İstanbul’un tarihî camilerinde buluşturan Süleymaniye Buluşmaları, gençlere medya konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlayan Medya Akademisi, Türkiye’nin gelecekteki altın nesli olarak gösterilen 7-12 yaş grubu çocuklara bilişim çağının gereği olarak kod yazmanın öğretildiği Coding İstanbul, gençlerin dünyanın politik nabzını tuttukları Politika ve Diplomasi Okulu, sosyal sorumluluk etkinlikleri çerçevesinde Darülaceze Ziyaretleri, gençlerin usta yazar ve sanatçılarla bir araya geldikleri Genç Kültür-Sanat Buluşmaları, Kendilerini geliştirmek isteyen genç kadınlara entelektüel birikim kazandırmayı amaçlayan Genç Kadınlar Maarifi, profesyonel ekiplere destek amaçlı, gönüllülerden oluşan, sertifikalı eğitim gören Gönüllü Arama-Kurtarma Timi, gençleri doğayla buluşturan Trekking etkinlikleri ve inovasyon çağında gençlere girişimcilik ruhu kazandırmayı amaçlayan Gençler İçin Otobüste Girişimcilik Seminerleri öne çıkıyor.

İBB Gençlik Meclisi, geliştirdiği ve organize ettiği mevcut proje ve etkinliklerle yetinmeyerek, İstanbul’da yaşayan 5 milyon gencin ortak adresi haline gelebilmek için belli bir sistem ve strateji dâhilinde yürüttüğü çalışmalarını hemen her alanı kapsayacak şekilde çeşitlendiriyor.

15-25 yaş arası tüm gençlerin kendi projelerini hayata geçirebileceği bir yapıya sahip olan İBB Gençlik Meclisi, yeni eğitim-öğretim yılı için hazırlıklarını hız kesmeden sürdürüyor.