İBB Gençlik Meclisi Haber

İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın yerelden küresele ortaya koyduğu gençlik vizyonu ve talimatları doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren İBB Gençlik Meclisi, düzenlediği ücretsiz ve sertifikalı eğitim programlarıyla göz dolduruyor.

Editörlük Atölyesi

Meclis’in, yayıncılığın mutfağında yer almak isteyen gençler için ilk kez bu yıl düzenlediği Editörlük Atölyesi büyük ilgi gördü. 6 haftalık Atölye programı, yayıncılığa ilgi duyan ve sektörün mutfak kısmı olarak nitelendirilen editörlük mesleğinin muhtevası, incelikleri, ahlakî kuralları ve teknik yönleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu meslek dalında kendilerini geliştirmek isteyen 18-25 yaş arası gençlerin katılımına açık olacak şekilde düzenlendi. 1. Dönemi 19 Kasım’da sona erecek olan Atölye programının sonunda devamlılık gösteren katılımcılar belge almaya hak kazanacak.

 

2016 | 0.abed5 | Büyük

 

Uluslararası Gençlik Okulu (UGO) Seminerleri

İBB Gençlik Meclisi’nin bir diğer eğitim programı ise İstanbul Uluslararası Öğrenci Merkezi bünyesinde hayata geçirilen Uluslararası Gençlik Okulu (UGO) Seminerleri. İBB Gençlik Meclisi, Meclis çatısı altında faaliyet yürüten İstanbul Uluslararası Öğrenci Merkezi (ICIST) bünyesinde Uluslararası Gençlik Okulu’nu hayata geçirdi. Uluslararası Gençlik Okulu (UGO) yurt içi ve yurt dışından İstanbul’a gelen öğrenciler için eğitim seminerleri düzenliyor.

Toplam altı konu başlığından oluşan UGO Eğitim Seminerleri, Topluluk Önünde Konuşma ve Özgüven, Tükenmişlik ve Motivasyon, Sosyal Medya Bağımlılığı, Mobbing, Liderlik ve Yaratıcılık ve Profesyonel İlişkide İletişim konularını kapsıyor.

İBB Gençlik Meclisi Uluslararası Gençlik Okulu’nda (UGO) yeni dönem Ekim ayının son haftasında başladı.

 

2016 | 0.abedugo | Büyük

 

Uluslararası Gençlik Eğitim Akademisi (UGEA)

İBB Gençlik Meclisi’nin bir başka eğitim programı ise Uluslararası Gençlik Eğitim Akademisi (UGEA) adı altında gerçekleşiyor. Uluslararası Gençlik Okulu (UGO) gibi İstanbul Uluslararası Öğrenci Merkezi (ICIST) bünyesinde kurulan Uluslararası Gençlik Eğitim Akademisi (UGEA) lise ve üniversite öğrencileri için sertifikalı eğitim programları düzenliyor.

Lise ve üniversite öğrencisi gençlere çalışma hayatı konusunda tecrübe kazandırmayı, gençlerin vakitlerini etkili ve dengeli kullanmalarına katkı sağlamayı amaçlayan Uluslararası Gençlik Eğitim Akademisi (UGEA), kendi alanlarında uzmanlardan oluşan kadrosuyla öğrencilere 19 farklı alanda eğitim veriyor.

Öğrencilere Ofis Programları Kullanımı, Video ve Sunum Hazırlama Teknikleri, Blog-Web Sitesi Yapımı ve Bloggerlık, Etkili Sosyal Medya Kullanımı, Çocuklar için Kod Eğitimi, Fotoğraf Çekimi, Özel Gün Fotoğrafçılığı, Photoshop, Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım, Girişimcilik, Liderlik, İş Hayatında İletişim, Sosyal Hayatta İletişim, İş Organizasyonu, İngilizce, Diksiyon, Yabancılar İçin Türkçe, Almanca ve İspanyolca eğitimi veren Akademi, İBB Gençlik Meclisi’nin 5. Döneminde, gençlerin okul dışında da kendilerini geliştirmeleri, böylece eğitimde bir adım önde olmaları amacıyla kuruldu.

 

2016 | 0.abeduge | Büyük

 

Genç Kadınlar Maarifi

İBB Gençlik Meclisi’nin kendilerini geliştirmek isteyen genç kadınlara yönelik düzenlediği, ilk iki döneminde büyük ilgi gören Genç Kadınlar Maarifi’nde ise 3. Dönem 21 Ekim Cuma günü başladı.

İBB Gençlik Meclisi’nin Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde hayata geçirilen ve geleceğin kültürlü genç kadınlarını yetiştirmeyi amaçlayan program 6 haftalık ücretsiz ve sertifikalı programda İletişim Becerileri ve Beden Dili, Evlilikte Eş Seçimi ve Aile İçi İletişim, Duyguları Tanıma ve Yönetme Becerisi, Topluluk Önünde Konuşma ve Özgüven, İnternet Bağımlılığı ve Sosyal Medya, İş Dünyasında Kadın Olmak + Siyasette Kadın konularında kendi alanlarında uzman kişiler tarafından kapsamlı bilgilerin aktarılıyor. Programın son haftası iş dünyası ve siyasette saygın yere sahip kadınların katılımıyla farklı bir mecrada gerçekleştirilecek.

 

2016 | 0.abedgekm | Büyük

 

Arama-Kurtarma Eğitimi

İBB Gençlik Meclisi bünyesinde kurulan arama-kurtarma ekipleri 3. Dönem eğitimlerine devam ediyor. Dönem boyunca kentsel arama-kurtarma, ilkyardım, afet koordinasyon, deniz arama-kurtarma, izcilik ve düğüm atma teknikleri, işaret dili, telsiz kullanımı ve yangın güvenliği konularında eğitim alacak olan kursiyerler, düzenli katılım şartıyla eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanacaklar.

Duyarlı bireyler yetiştirmek, gençleri günlük olası istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında nasıl davranacakları konusunda bilgilendirmek ve zor şartlar altında hayatta kalabilmelerini sağlayacak pratik yöntemleri öğretmek amacıyla düzenlenecek olan eğitim programında kursiyerlere sertifikaları yapılacak sınavdan sonra verilecek.

Sınav sonrasında ise ekiplerin çalışmaları kamplar ve tatbikatlarla devam edecek. Doğal afetlerde profesyonel ekiplere lojistik destek sağlamak amacıyla afet bölgelerine gönderilecek olan arama-kurtarma timlerinin, afet bölgelerindeki profesyonel ekiplere yardımcı olmalarının yanı sıra insani yardım dağıtımlarında da görev almaları amaçlanıyor. Bunun yanında arama-kurtarma ekiplerinin, acil yardıma ihtiyacı olan kimselerin yerini tespit etme, gerektiğinde ilkyardım desteği sağlama ve afetzedeleri daha kapsamlı yardım alabilecekleri güvenli bir yere nakletme faaliyetlerinde de görev almaları düşünülüyor.

İBB Gençlik Meclisi’nin Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde hayata geçirilen projenin paydaşları arasında İBİTEM, AKOM ve AFAD bulunuyor.

 

2016 | 0.abedar | Büyük

 

Coding İstanbul

İBB Gençlik Meclisi’nin 7-12 yaş grubu çocuklara kod yazma eğitimi verdiği, Genç Türkiye Zirvesi Akademi Ödülleri kapsamında İbn-i Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi Ödülü’ne layık görülen Coding İstanbul’da ise 2. Dönem Kasım ayı sonunda başlayacak.

İBB Gençlik Meclisi’nin Samed Ağırbaş başkanlığındaki 5. Döneminde hayata geçirilen, geleceğin yazılımcılarına temel oluşturmayı ve onları kod yazma konusunda belli bir seviyeye taşımayı amaçlayan Coding İstanbul projesi, bilişim sistemine giriş, temel programlama ve kod yazma eğitimlerini içeriyor.

Alanında uzman bilgisayar mühendisleri ve yazılımcılar tarafından verilen eğitim programı, aynı zamanda çocukların dünyadaki bilişim trendini yakından takip etmelerine, teknolojik gelişmeleri kültürle harmanlayarak inovatif yaklaşımlar ortaya koymalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

7-9 ve 10-12 yaş gruplarına yönelik proje, ayrıca eğitici teknik gezi programı da içeriyor. Kısa sürede marka haline Coding İstanbul eğitim programı tamamen ücretsiz.

 

2016 | 0.abcodi | Büyük

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında ortaya koyduğu vizyon ve misyona bağlı kalarak, İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İBB Gençlik Meclisi, farklı konu ve alanlardaki eğitim programlarıyla 18-25 yaş grubu İstanbullu gençlere hizmet vermeye devam edecek.