İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Genel Sekreteri Elshad İskandarov ile Dünya Ticaret Merkezindeki ofisinde bir araya geldi.

Samed Ağırbaş konuşmasında” Yeni oluşturduğumuz sistem ile birlikte lise ve üniversitelerde yaptığımız çalışmalar ile 146 farklı etkinlik ile 394 bin gence ulaştık. İstanbul’daki 39 ilçede yaptığımız çalışmaların yanı sıra, azınlık çalışmalarımız, liselere yönelik çalışmalarımız, gezilerimiz, eğitim programlarımız, konferans çalışmalarımız ile İstanbullu gençlerin hep yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Kuran kurslarındaki öğrencilere yönelik yapılan çalışmalar ile birlikte hiçbir ayrım gözetmeksizin İstanbul’da yaşayan Ermeni, Rum ve Musevi gençleri benimsiyor onlara yönelik olarak da çalışmalar yapıyoruz. Cami ziyaretleri, kilise ziyaretleri ile birlikte esnaf ziyaretleri de düzenleyerek her kesimle iletişim halinde olmaya çalışıyoruz. İstanbul her alanda model olabilecek bir şehir, Başkanımız Kadir Topbaş’ın çalışmaları sayesinde İstanbul, şehir olarak çok büyük bir ivme kazandı ve metropol haline geldi. Biz de burada yaşayan gençler olarak İstanbullu gençleri dünya standartları üzerine çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.

İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Genel Sekreteri Elshad İskandarov ise “2015 İslam Dünyası Gençlik Başkenti İstanbul model alınarak, İslami ülkelerde İstanbul modelini yaymak istediklerini ve yurt dışında yapılan tanıtım toplantılarında Müslüman ülkelerde İstanbul modelini anlattıklarını belirtti. Uluslararası alanda devletler arasında oluşturulacak platformlar ile İslam ülkelerindeki gençlere sesini duyurabilmek, onlara statü kazandırarak karar verme merciinde söz sahibi olmaları adına çalıştıklarını belirtti.

Görüşme sonunda İstanbullu gençlerin dünya çapında söz sahibi olmaları, Gençlik Meclisinin uluslararası boyuta taşınması, beraber yapılabilecek Türk Arap Gençlik Kongresi, gençlerin girişimcilik alanlarında yönlendirilmeleri gibi alanlarda mutabakat sağlandı.