İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Ekibi 1. Tim eğitimlerini tamamladı. 2. Tim eğitimleri Kocasinan İtfaiye Garajında yangın söndürme ve ilk yardım dersleri ile devam ediyor.

Arama Kurtarma Ekiplerine ilk yardım dersinde temel yaşam kuralları teorik olarak anlatılarak uygulamalı şekilde gösterildi. Bunun yanında çocuk ve yetişkin olarak ayrı ayrı suni solunum yapılma şekli ve yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken kurallar anlatıldı. Yaralanmalar, yanıklar, kırıklar, koma pozisyonu, şok anı ve müdahale işlenen diğer konular arasındaydı.

Yangın söndürme eğitimlerinde ise yangın hakkında temel bilgiler, yangın türleri, yangına müdahale, yangın söndürürken yapılması gereken teknik bilgiler anlatılarak; söndürme ekipmanları tanıtıldı ve kullanımı konusunda bilgi verildi.

İBB Gençlik Meclisi Arama Kurtarma Timi eğitim sürecinde AFAD AKOM gibi yerlere teknik geziler düzenleyerek ortamı yakından görmüş olacaklar. Arama Kurtarma ekipleri eğitimleri sonunda sertifikalarını alacaklar ve olayların arkasında destek ekibi olarak görev alabilecekler.