İBB Gençlik Meclisi bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Timi Kocasinan Eğitim Merkezi’nde ilk yardım ve yangın söndürme eğitimlerine devam etti.

Fatih Sultan Mehmed ve Kanuni Sultan Süleyman ekibi olarak kurulan sınıflar, ilk yardım ve yangın söndürme eğitimlerini aldıktan sonra düğüm atma ve izcilik eğitimlerine başlayacaklar.

Eğitim alan gençler aldıkları eğitim ile toplumda fark yaratıp, kurtarıcı bireyler haline geleceklerdir. Alanında uzman eğitimciler tarafından verilen dersler ile öğrenciler acil müdahale ve ilk yardım tekniklerini öğrenerek insan hayatını kurtarabilecek düzeyde deneyime sahip olacaklardır.

İlk yardım eğitimlerinde gençlere bu hafta kanamalı yaralar, uzuv kopmaları, kırıklar ve yanıklı kaza durumlarında alınabilecek ilk yardım şekilleri öğretildi. Gençler bu gibi durumlar ile karşılaştıklarında uygulayabilecekleri ilk yardım önlemleri hakkında bilgi sahibi oldular. Bunun yanında hayati önem taşıyan, bilinç kontrolü, suni solunum ve kalp masajı yöntem ve tekniklerini öğrendiler.

Yangın söndürme eğitimlerinde ise yangın anında alınacak önlemler, yangın söndürme maddeleri hakkında bilgi verildi. Koca Yusuf kurtarma aracı ve 6*6*6 arama kurtarma aracı tanıtımı yapıldı. Ayrıca simülasyon aracı ile yangın tatbikatı gerçekleştirildi.