İBB Gençlik Meclisi 5. Dönemi 2. Yarısında yeni  vizyonu ve misyonu ile çalışmalarına devam ediyor. 2. yarısında eğitim alanında faaliyetlerini artıran İBB Gençlik Meclisi her alanda eğitimler düzenleyip ilgi alanlarına göre dersler, seminerler ve workshoplar vermektedir. Bu eğitim çalışmalarından biri olan İBB Gençlik Meclisi Arama kurtarma Timi 3. Hafta derslerine devam ederek ilk yardım ve yangın söndürme derslerinde sertifikalarını dağıttı.

Ar-Kur ekiplerinden olan Fatih Sultan Mehmed Ekibi ilk yardım derslerinde solunum, sindirim ve deri yolu ile zehirlenmeleri ve bunların tedavi yöntemlerini uygulamalı olarak işledi. Dersten sonra sınava giren öğrenciler ilk yardım sertifikalarını almaya hak kazandılar. 3 hafta boyunca temel ilk yardım dersleri alan öğrenciler ilk yardım ve tedavi konusunda gerekli bilgilere sahip oldular.

Kanuni Sultan Süleyman Ekibi ise yangın söndürme eğitimlerini uygulamalı şekilde işledi. İtfaiye hortumu toplama serme eğitimlerini yarışma şeklinde işlediler. Sıvı ve katı yangın çeşitlerini öğrenerek tüple müdahale yöntemini gördüler. Ayrıca söndürme tatbikatı yaparak alev alan bir otobüsü söndürdüler. Eğitim sonunda sertifikalarını aldılar.