İstanbul’da Ramazan ayının geleneklerinden biri haline dönüşen Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sergisi Sultanahmet Meydanı’nda açıldı.

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sergisi’nin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı’nın yanısıra, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, İnsan Kaynakları ve Eğitim Darie Başkanı Ferrah Şarman, Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük ile İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ve vatandaşlar katıldı.

Serginin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbulluların unutamayacakları bir Ramazan ayı daha yaşayacaklarını belirterek, serginin yer aldığı Sultanahmet Meydanı’nın Ramazan-ı Şerif ile özdeşleştiğini söyledi.

Vatandaşların ve turistlerin beğenisini kazanan serginin 5. yılında  da İstanbul’un manevi ruhuna ve Ramazan ayına uygun bir etkinlik olacağını ifade eden Hayri Baraçlı, “Son 5 yılda geçmiş Ramazanlardaki dağınık görüntüler ortadan kaldırılarak geleneksel yapımıza uygun çarşı anlayışına geçtik. Kültürümüzü yansıtan bir çizgiye imza attık. Onlarca standın yer aldığı çarşımızda asırlık lezzetleri tatma fırsatı bulacağız. Cam, ebru, çini, halı dokuma, sedef, porselen ve telkâri gibi mesleklerin nasıl icra edildiğine şahit olacağız. Tüm İstanbulluları bu güzellikleri Sultanahmet Meydanı’nda görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

İstanbul’da Yenikapı ve Maltepe Meydanlarının iki yeni etkinlik alanı olarak coşkulu bir Ramazan ayı geçirilmesine katkı sunacak. Bu meydanlarda ihtiyaçlara uygun çarşılar kuruldu. Teravih Namazları için 2 bin kişilik çadırlar hazırlandı. Ayrıca tasavvuf musikısi dinletileri, mehteran konserleri, saray tiyatroları, yeşilçam film gösterimleri yer alacak.