İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından kurulan, lise ve üniversite  gençlerine eğitim hizmeti sunan Uluslararası Gençlik Eğitim Akademisi (UGEA), gençlerin eğitimlerinde bir adım önde olmalarını sağlayarak kurumsal bir eğitim sistemi olmayı planlıyor ve bu doğrultuda öğrencileri akademik eğitimlerle buluşturuyor. 

Kapsamlı bir eğitim projesi olan UGEA’nın en çok ilgi gören dallarından biri de Diksiyon kursu. Uzman eğitim kadrosu ve öğrenmeye hevesli gençlerin bir araya geldiği bu eğitimde katılımcılar kendi kişiliğini tanıyor ve güzel konuşma tekniklerini öğreniyor ve eksikliklerini fark edip dil doğaçlamalarıyla kendini geliştirme şansı buluyor. Öğrenciler, derste yapılan uygulamalarda, kendi konuşma özelliklerine uygun, kendilerine özgü iletişim becerilerini de profesyonel teknikler ve ipuçları ile geliştiriyor.

UGEA Diksiyon kursunun 3. Haftasında öğrenciler harf ve dudak çalışması yaparak kelimelerin doğru telaffuzunu öğrendiler. Tekerleme ve metin okuma çalışmaları yapan öğrenciler şimdiye kadar bunca kelimeyi yanlış okuduklarını bilmediklerini ve diksiyon kursu sayesinde öz dillerine daha fazla hâkim olduklarını belirttiler.

Kurs sonunda katılımcılar, öğrendikleri bilgileri gündelik hayatta da kullandıklarını, sadece güzel konuşma değil aynı zamanda doğru nefes almanın da tekniklerini öğrendiklerini söylediler. Eğitimin dışında güzel arkadaşlık ilişkileri kurduklarını söyleyen katılımcılar, böyle bir eğitim verdiği için Gençlik Meclisi’ne teşekkür ettiler.