İBB Gençlik Meclisi’nin bünyesinde gerçekleştirilen Genç Kültür Sanat Buluşmaları’nın 2. konuğu “Peygamber’in Aynaları” kitabı ile edebiyatçı- yazar A. Ali URAL oldu.  

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlik çerçevesinde İstanbullu edebiyat ve sanatsever gençlerimiz, hem Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir edebi şahsiyeti daha yakından tanıdılar hem de “Peygamber’in Aynaları” kitabı hakkında hoş bir söyleşi eşliğinde bilgilendiler.

“Derken bir ses duyuldu,

Kimi çağırıyordu?

Ki boşaldı odalar,

Yollarda bir hareket,

Acaba davet mi var?

Herkes aynı yere yetişmek ister gibi.

Dudakları oynuyor oraya gidenlerin,

Sanki ortak bir şey var herkesin söylediği,

Ve sanki o an yıllarca beklediği çok sevdiği birine kavuşacakmış gibi.

Takıldım peşlerine görünceye dek,

Yeşil bir kubbe, Ah, oymuş demek!..”

 Otuz beş yıl önce bu anlamlı mısralarla edebiyat iklimine yelken açmıştı değerli şairimiz Ali Ural. Riyad Üniversitesi’nde öğrenim hayatını tamamladıktan sonra edebiyat ve sanat çevrelerinin takdirini topladığı şiir, deneme ve öykülerini yayımlayan ve birçok ödüle de layık görülen A. Ali Ural, Genç Kültür Sanat buluşmaları ile gençler ile bir araya geldi.

“Müslüman, müslümanın aynasıdır.”

Peygamber efendimizin bu hadisinden esinlenerek adını ” Peygamber’in Aynaları” koyduğu yeni kitabını hoş bir sohbet havasıyla tanıtan değerli şairimiz, kitabında ayrıca otuz üç sahabenin hayatından kısa menkıbeleri de şiirsel bir üslupla aktarmış değerli okurlarına. Söyleşimizde de sahabenin hayatlarından örnekler sunan değerli şairimiz, peygamber efendimizin edebini ve yaşayışını, sureti akseden bir ayna misali sahabelerin de hayatına yansıtıp öyle yaşadıklarını dile getirdi.

Edebiyatsever gençlerimizin de sorularıyla katıldığı söyleşimiz, şairimizin şiirsel üslubuyla anlattığı menkıbelerin damağımızda bıraktığı tatla son buldu.

Etkinliğimizin sonunda İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed AĞIRBAŞ, edebiyatçımız A. Ali URAL’a plaketini takdim etti ve etkinliğimiz şairimizin imza töreniyle sona erdi.

 İBB Gençlik Meclisi edebiyat ve sanatsever gençlerimizi alanında uzman sanatçılar ile buluşturup kültüre ve sanata yönelik çalışmalarına devam edecektir.