Kültürden sanata, spordan sağlığa, sosyal sorumluluktan eğitime varana kadar pek çok alanda hayata geçirdiği etkinliklere yurtiçi ve yurtdışından gençlerin katılımını sağlayarak adından söz ettiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Kütüphaneler Haftası dolayısıyla önemli bir etkinlik düzenledi.

İstanbul’da 21 adet halk kütüphanesi, 16 adet akademik kütüphane ve 128 adet de şahsi bağışlarla, STK’lar aracılığıyla veya çeşitli kamu kuruluşlarınca açılan toplam 165 kütüphane bulunuyor. Geçmişle gelecek arasında köprü görevi gören kitapların adeta bir yuvası, bir sığınağı olan kütüphanelerimiz, İstanbulluların ziyaretini bekliyor.

İBB Gençlik Meclisi olarak bizler de öğrencilerde kitap okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak, gençleri kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmek ve kütüphanelerden yararlanmayı teşvik etmek amacıyla etkinlik düzenledik. Bu kapsamda liseli gençlerle Beyazıt Devlet Kütüphanesi ve Beyoğlu Turabibaba Kütüphanesi’ne ziyaret gerçekleştirdik.

Ziyaret edilen kütüphanelerin yetkililerince kütüphanelerde uyulması gereken kurallar, kitapların nasıl muhafaza edildiği, kütüphanelerin ne sıklıkta ziyaret edildiği ve kütüphanelerde ne gibi kültürel miras hazinelerinin bulunduğu hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bu bilgilendirmeler ışığında kütüphaneler konusuna farkındalık kazandırmaya çalıştık.

Yaptıkları kütüphane ziyaretlerinden oldukça memnun kalan gençler, İBB Gençlik Meclisi’ne teşekkür ettiklerini, bu gibi hem kültürel etkinliklerin artarak devam etmesini istediklerini dile getirdi.